+98 - 21 - 88685945 - mob.: 09211961192 info@yekdel.com

می‌خواهم سوالی ازشما بپرسم: در ۲۴ ساعت گذشته چند دروغ گفته اید؟ جواب دادید؟ حالا یک سوال دیگر وجود دارد: آیا پاسخ شما، با آنچه فکر می‌کنید دیگران در مورد رفتار دروغگویی خودشان می‌گویند، همتراز است؟

من نمی دانم پاسخ شما به سوال اول چیست. اما ما به طور کلی به آنچه دیگران می گویند پاسخی داریم. به لطف تحقیقات تجربی پیشگام بلا دی پائولو، مدتهاست که گفته شده است، میانگین نرخ دروغ گویی حدود ۱-۲ دروغ در روز است. چگونه این اندازه گیری انجام شده؟

 

تحقیقات در مورد دروغگوها چه می‌گویند؟

 

در سال‌های اخیر، تحقیقات تجربی بیشتر در مورد دروغگویی، تصویر کامل‌تری از رفتار دروغگویی ما ترسیم کرده است. به عنوان مثال، در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد، کیم سروتا و همکارانش در مورد دروغ گفتن از ۱۰۰۰ آمریکایی نظرسنجی کردند و دوباره به همان میانگین رسیدند (۶۵/۱ دروغ در روز). اما توزیع دروغ گفتن در این گروه بسیار کج بود. ۵۹٫۹٪ گفتند که در طول روز گذشته اصلا دروغ نگفته اند.

 بسیاری از این تحقیقات شامل انجام یک نظرسنجی در یک موقعیت است. محققان در طول زمان افراد مشابهی را دنبال نمی‌کنند تا ببینند چگونه دروغگویی آن‌ها از روز به روز و هفته به هفته متفاوت است. از این رو ممکن است کسی در یک روز فقط چند دروغ گفته باشد، اما روز دیگر یک سری دروغ. یا ممکن است برخی به عنوان یک دروغگوی حرفه‌ای برچسب بخورند در حالی که فقط “روز پر دروغی” را سپری می کنند.

مطالعه جدیدی توسط سروتا، تیموتی لوین و تونی دوکان مورگان که در سال ۲۰۲۱ منتشر شده‌است. تازگی اصلی رویکرد آن‌ها این است که از همان شرکت کنندگان خواسته بودند که هر روز به مدت ۳ ماه کامل دروغگویی خود را گزارش کنند. معمولاً معیار روزانه این بود: «در ۲۴ ساعت گذشته، چند بار دروغ گفته‌اید؟ برای کل دروغ هایتان یک عدد بنویسید. اگر دروغ نگفته‌اید، با «۰» بنویسید.»

 

 فایده ردیابی این دسته از افراد در طول زمان چه بود؟

موارد بسیاری از این تحقیق به دست آمده که این‌ها برخی از نکات برجسته آن هستند:

اول، و مطابق با مطالعات قبلی، میانگین کلی ۲٫۰۳ دروغ در روز بود. البته کمترین تعداد دروغ در یک روز ۰ بوده، اما بیشترین تعداد گزارش شده ۲۰۰ بوده است. (چطور ممکن است؟ آیا آن‌ها درباره دروغگویی خود، دروغ نگفتند؟)

 

خوب، سروتا و همکارانش توانستند شرکت کنندگان را به سه گروه تقسیم کنند:

    افراد صادق: ۰-۲ دروغ در روز.

    دروغگوهای متوسط: ۳-۵ دروغ در روز.

    دروغگوهای پرکار: ۶ یا بیشتر دروغ در روز.

چند شرکت کننده به هر یک از این گروه ها تعلق داشتند؟ یک بار دیگر، یک انحراف بزرگ را می بینیم:

    افراد صادق: ۷۴٫۷ درصد از شرکت کنندگان و ۶۵٫۸ درصد از کل روزهایی که نظرسنجی انجام شده است.

    دروغگویان متوسط: ۱۹٫۶ درصد از شرکت کنندگان و ۱۰٫۰ درصد از کل روزهایی که نظرسنجی انجام شد.

    دروغگویان پرکار: ۵٫۷٪ از شرکت کنندگان و ۴٫۰٪ از کل روزهایی که نظرسنجی انجام شد.

به نظر می رسد که اکثر مردم به هر حال دروغگوی پرکار نیستند و میزان قابل توجهی از رفتار صادقانه یک الگوی ثابت در زندگی آن‌ها است که ماه ها ادامه دارد.

 

نوسان صداقت در طول زمان

 

اکنون یک سوال دیگر وجود دارد: آیا افراد در رده “افراد صادق” هر روز ۰-۲ دروغ می گویند؟ به طور مشابه، آیا افرادی که در رده «دروغگویان پرکار» قرار دارند، هر روز  ۶ بار یا بیشتر  دروغ می‌گویند؟

با ردیابی همان افراد در طول زمان، سروتا می تواند به این سؤالات پاسخ دهد. جواب منفی بود. به عنوان مثال، دروغگویان پرکار، در ۵ درصد روزهای خود، ۰ تا ۲ دروغ گفته اند. بنابراین در آن روزها، آن‌ها کاملاً صادق بودند. و در ۲۵ درصد روزهایشان ۳-۵ دروغ گفتند.

مفهوم این است که میزان دروغگویی ما روز به روز در نوسان است. از این رو، فقط دانستن اینکه یک نفر در یک روز چقدر دروغ می‌گوید، می‌تواند تصویری ناقص و تحریف شده در مورد اینکه  فرد به طور کلی چقدر صادق است، ارائه دهد. در برخی روزها (البته به ندرت)، یک دروغگوی پرکار می تواند شبیه یک فرد صادق باشد. و بالعکس، البته حتی کمتر: افراد در گروه صادق در کمتر از ۱٪ از روزهایی که مورد بررسی قرار گرفتند، ۶ مرتبه یا بیشتر دروغ گفتند.

 

 

نتایج اساسی سروتا

 

سروتا و همکارانش یافته‌های خود را برای برخی از نتیجه‌گیری‌های مهم به کار می‌گیرند که آن‌ها را به شرح زیر خلاصه می‌کنند:

    (الف) نرخ دروغ‌گویی نسبت به ارتباط صادقانه کمتر است.

    ب) بیشتر مردم صادق هستند.

    (ج) توزیع دروغگویی دارای انحراف مثبت است.

    (د) بیشتر دروغ‌ها، توسط چند دروغگوی پرکار گفته می‌شود.

    (ه) گفتن دروغ های خاص به صورت موقعیتی تعیین می شود.

 

 

محدودیت های دیدگاه ما درباره رفتار صادقانه

 

 

اجازه دهید با ذکر چند احتیاط در مورد تحقیق یاد شده به این مطلب پایان دهم، که احتمالاً محققان نیز با آن‌ها موافق هستند.

اول اینکه، شایان ذکر است که شرکت کنندگان در این پژوهش، جامعه معمولی دانشجویان دانشگاه هستند. در بیان هر گونه اظهار نظر کلی در مورد سایر گروه ها از چنین داده های محدودی باید احتیاط کرد.

همچنین، قابل توجه است که این داده های خود گزارشی در مورد رفتار دروغگویی است. سوالاتی در مورد اینکه شرکت کنندگان چقدر در مورد رفتار ناصادقانه خود صادق هستند باقی می گذارد. بعلاوه، حتی اگر سعی در تحریف حقایق نداشته باشند، ممکن است همچنان از یادآوری نادرست رنج ببرند و برخی از دروغ های خود را فراموش کنند.

در نهایت، حتی اگر نتیجه‌گیری‌ها به‌طور گسترده‌تر قابل اجرا باشند و بازتاب‌های دقیقی از رفتار واقعی دروغگویی باشند، به ما اجازه نمی‌دهند که در مورد اینکه بیشتر مردم چقدر صادق هستند، نتیجه‌گیری کنیم. همانطور که در تحقیقات خود استدلال کرده ام، صداقت یک فضیلت است که به چیزی بیش از دروغ نگفتن مربوط می شود. این موضوع همچنین به گمراه کردن، تقلب، دزدی، خودفریبی و انبوهی از رفتارهای دیگر مربوط می شود. دروغ نگفتن تنها یک تکه از پازل بسیار بزرگتر صداقت است.

با این وجود، نتایجی مانند این که از تحقیقات روان‌شناختی در مورد فریب به دست می‌آیند، جذاب هستند. در حال حاضر به نظر می رسد که پیش فرض ما می تواند این باشد که غریبه هایی که برای اولین بار ملاقات می‌کنیم معمولاً حقیقت را می گویند. سپس چالش این است که بتوان دروغگوی نادر پرکار را از میان جمعیت تشخیص داد.

 

منبع:

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/questions-character/202211/are-most-people-liars