+98 - 21 - 88685945 - mob.: 09211961192 info@yekdel.com

اختلال شخصیت ضد اجتماعی (ASPD)  چیست؟

اختلال شخصیت ضد اجتماعی (ASPD) یک الگوی رفتاری نهادینه را توصیف می‌کند که در آن افراد به طور مداوم حقوق اطرافیان خود را نادیده می‌گیرند و آن‌ها را زیر پا می‌گذارند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضداجتماعی ممکن است رفتار خشونت آمیز، بی پروا یا تکانشی داشته باشند، آن‌ها اغلب بدون توجه به خواسته ها و نیازهای دیگران عمل می‌کنند.

اختلال شخصیت

همانطور که در مقاله قبلی این سایت (اختلالات شخصیت) اشاره نمودیم، اختلال شخصیت یک الگوی پایدار از تجربه و رفتار شخصی است که به طور محسوسی از انتظارات فرهنگ منحرف .می‌شود، فراگیر و انعطاف ناپذیر است، در نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع می شود، در طول زمان پایدار است و منجر به پریشانی یا آسیب شخصی می شود.

جامعه ستیزی

علائم اختلال شخصیت ضداجتماعی می تواند از نظر شدت متفاوت بوده و عواقب آن می تواند شامل زندانی شدن، سوء مصرف مواد مخدر و اعتیاد به الکل باشد. الگوهای رفتاری فاحش تر، مضرتر یا خطرناک تر، اغلب به صورت محاوره ای به عنوان «جامعه ستیزی» یا «سایکوپاتی» شناخته می شوند. اگرچه نه جامعه ستیزی و نه سایکوپاتی اصطلاحات تشخیصی رسمی در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) نیستند، تصور می‌شود که این سازه‌ها ارتباط نزدیکی با هم دارند.

افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی ممکن است در ظاهر جذاب به نظر برسند، اما به احتمال زیاد تحریک پذیر و پرخاشگر و همچنین غیرمسئول هستند. به دلیل تمایلات فریبکاری آن‌ها، تشخیص اینکه آیا  دروغ می گویند یا راست، ممکن است دشوار باشد.

تشخیص

تشخیص اختلال شخصیت ضداجتماعی به افراد زیر ۱۸ سال داده نمی شود. با این حال، علائم ASPD برای اولین بار در دوران کودکی یا نوجوانی ظاهر می شود و ممکن است در طول آن زمان تشخیص اختلال سلوک را به همراه داشته باشد. اختلال شخصیت ضد اجتماعی در مردان بسیار بیشتر از زنان است. بیشترین شیوع اختلال شخصیت ضداجتماعی در میان مردانی است که الکل یا مواد مخدر مصرف می‌کنند یا در زندان یا سایر مراکز پزشکی قانونی هستند.

علائم اختلال شخصیت ضد اجتماعی چیست؟

 

طبق DSM-5، ویژگی های اختلال شخصیت ضد اجتماعی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عدم انطباق با هنجارهای اساسی اجتماعی که اغلب همراه با نقض قانون می باشد.
 • نقض مکرر حقوق فیزیکی یا عاطفی دیگران
 • عدم ثبات در شغل و زندگی شخصی؛ ممکن است دوره های طولانی بیکاری را پشت سر بگذارد، حتی در مناطق یا موقعیت‌هایی که مشاغل به راحتی در دسترس هستند.
 • تحریک پذیری و پرخاشگری؛ ممکن است به دعواهای مکرر بپردازد.
 • عدم پشیمانی پس از آسیب رساندن به اشخاص یا اموال آن‌ها
 • بی مسئولیتی مداوم
 • بی پروایی، تکانشگری
 • فریبکاری
 • تشخیص کودکی (یا علائم منطبق با) اختلال سلوک معمولاً باید قبل از سن ۱۵ سالگی وجود داشته باشد.

به طور کلی‌تر، به نظر می‌رسد که افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضداجتماعی.نسبت به افراد اطراف خود احساس همدلی ندارند، رفتارهای متکبرانه یا خودپسندانه یا دیدگاهی بیش از حد بدبینانه نسبت به جهان دارند. در برخی موارد، آنها می توانند در اولین ملاقات جذاب به نظر برسند، اگرچه جذابیت آنها اغلب ناچیز و سطحی است. اعتماد به نفس ظاهری و کاریزمای آنها ممکن است به روابط جنسی متعدد منجر شود، با این حال بسیاری از این روابط احتمالاً کوتاه مدت هستند، که اغلب به دلیل رفتارهای بی رحمانه یا دوگانه این افراد نسبت به شریک زندگی خود است. به عنوان والدین، افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضداجتماعی ممکن است فرزندان خود را نادیده گرفته یا حتی از آن‌ها سوء استفاده کنند.

مصرف الکل و مواد مخدر در میان افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی رایج است و می تواند علائم این اختلال را تشدید کند. هنگامی که سوء مصرف مواد و اختلال شخصیت ضداجتماعی با هم وجود داشته باشند، درمان برای هر دو پیچیده تر است.

اختلال سلوک

اختلال سلوک

بزرگسالان مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی معمولاً قبل از ۱۵ سالگی علائم اختلال سلوک را نشان می دهند:

 • پرخاشگری به مردم و حیوانات
 • از بین بردن اموال
 • فریبکار بودن
 • دزدی
 • قانون شکنی جدی

علل اختلال شخصیت ضد اجتماعی چیست؟

در حالی که علل دقیق اختلال شخصیت ضداجتماعی به طور کامل شناخته نشده است، ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی به شدت دخیل است. دخالت عوامل ژنتیکی محتمل هستند زیرا بروز رفتارهای ضداجتماعی در افرادی با والدین بیولوژیکی یا یکی دیگر از اعضای نزدیک خانواده که دارای ویژگی های ضد اجتماعی هستند بیشتر می‌باشد. عوامل محیطی نیز ممکن است نقش داشته باشند، به ویژه سوء استفاده یا بی توجهی در دوران کودکی. شواهد نشان می دهد که فردی که مورد خشونت قرار می گیرد یا توسط شخصی بزرگ می شود که تمایلات ضداجتماعی دیگری از خود نشان می دهد، احتمال بیشتری دارد که مبتلا شود.

منابع:

https://www.psychologytoday.com

https://www.healthdirect.gov.au