+98 - 21 - 88685945 - mob.: 09211961192 info@yekdel.com

اختلال شخصیت مرزی (BPD) چیست؟

 

اختلال شخصیت مرزی (BPD) یک وضعیت سلامت روانی است که با نوسانات شدید خلق و خو، بی ثباتی در روابط بین فردی و تکانشگری مشخص می شود.

افراد مبتلا به BPD ترس شدیدی از رها شدن دارند و در تنظیم احساسات خود به ویژه خشم دچار مشکل هستند. آن‌ها همچنین تمایل به نشان دادن رفتارهای تکانشی و خطرناک، مانند رانندگی بی احتیاط و تهدید به خودآزاری دارند. همه این رفتارها حفظ روابط را برای آن‌ها دشوار می کند.

اختلال شخصیت مرزی متعلق به گروهی به نام اختلالات شخصیت «خوشه B» است که شامل رفتارهای نمایشی و نامنظم است. اختلالات شخصیت، الگوهای رفتاری مزمن (درازمدت) و ناکارآمدی هستند که انعطاف‌ناپذیرند و منجر به مسائل اجتماعی و پریشانی می شوند.

بسیاری از افرادی که با اختلال شخصیت مرزی زندگی می کنند، نمی دانند که به آن مبتلا هستند و ممکن است متوجه نباشند که راه‌های سالم تری برای رفتار و ارتباط با دیگران وجود دارد.

 

علائم و نشانه های اختلال شخصیت مرزی چیست؟

 

علائم و نشانه‌های اختلال شخصیت مرزی معمولاً در اواخر سال‌های نوجوانی یا اوایل بزرگسالی ظاهر می‌شوند. یک رویداد نگران کننده یا تجربه استرس زا می تواند علائم را تحریک کند یا آنها را بدتر کند.

با گذشت زمان، علائم معمولا کاهش می یابد و ممکن است به طور کامل از بین بروند.

علائم می تواند از قابل کنترل تا بسیار شدید متغیر باشد و می تواند شامل هر ترکیبی از موارد زیر باشد:

ترس از رها شدن:

برای افراد مبتلا به BPD معمول است که از تنهایی احساس ناراحتی کنند. وقتی افراد مبتلا به BPD احساس می کنند که رها شده یا مورد بی توجهی قرار گرفته اند، احساس ترس یا خشم شدید می کنند. آنها ممکن است محل اختفای عزیزان خود را ردیابی کنند یا مانع از رفتن آن ها شوند. همچنین امکان دارد قبل از اینکه دیگران خیلی به آن‌ها نزدیک شوند، افراد را دور کنند تا توسط دیگران طرد نشوند.

 
روابط ناپایدار و شدید:

افراد مبتلا به BPD حفظ روابط شخصی سالم را چالش برانگیز می‌دانند زیرا تمایل دارند دیدگاه خود را نسبت به دیگران به طور ناگهانی و چشمگیر تغییر دهند. آن‌ها می توانند از ایده آل کردن دیگران به بی ارزش کردن سریع آنها بروند و بالعکس. دوستی، ازدواج و روابط آن‌ها با اعضای خانواده اغلب آشفته و بی ثبات است.

 خودانگاره یا احساس ناپایدار از خود:

افراد مبتلا به BPD اغلب تصوری مخدوش یا نامشخص از خود دارند و معمولا احساس گناه یا شرم می کنند و خود را «بد» می بینند. آن‌ها همچنین ممکن است به طور ناگهانی خوانگاره خویش را تغییر دهند که با تغییر ناگهانی اهداف، نظرات، شغل یا دوستان مشخص می‌شود. بعلاوه، این افراد تمایل دارند پیشرفت خود را خراب کنند. به عنوان مثال، ممکن است عمداً در یک آزمون مردود شوند، روابط خود را از بین ببرند یا از یک شغل اخراج شوند.

تغییرات سریع خلق و خو:

افراد مبتلا به BPD ممکن است تغییرات ناگهانی را در احساسشان نسبت به دیگران، خود و دنیای اطراف تجربه کنند. احساسات غیرمنطقی – از جمله عصبانیت غیرقابل کنترل، ترس، اضطراب، نفرت، غم و عشق – به طور مکرر و ناگهانی تغییر می کنند. این نوسانات معمولاً فقط چند ساعت و به ندرت بیشتر از چند روز طول می کشد.

رفتار تکانشی و خطرناک:

اپیزودهای رانندگی بی پروا، دعوا، قمار، مصرف مواد، پرخوری و/یا فعالیت جنسی ناایمن در میان افراد مبتلا به BPD رایج است.

رفتار خودآزاری یا خودکشی مکرر:

افراد مبتلا به BPD ممکن است خود را بریده و بسوزانند، به خود صدمه بزنند (خودآزاری) و یا تهدید به انجام این کار کنند. آنها همچنین ممکن است افکار خودکشی داشته باشند. این اعمال خود ویرانگر معمولاً با طرد شدن، رها شدن احتمالی یا ناامیدی از یک مراقب یا عاشق آغاز می‌شود.

احساس پوچی دائمی:

بسیاری از افراد مبتلا به BPD احساس غمگینی، بی حوصلگی، ناکامی یا «خالی بودن» می کنند. احساس بی ارزشی و نفرت از خود نیز رایج است.

مسائل مربوط به مدیریت خشم:

افراد مبتلا به BPD در کنترل خشم خود مشکل دارند و اغلب به شدت عصبانی می شوند. آنها ممکن است خشم خود را با کنایه های گزنده، تلخی یا طعنه های عصبانی ابراز کنند. این دوره‌ها اغلب با شرم و گناه همراه هستند.

افکار پارانوئید موقت:

اپیزودهای گسستگی، افکار پارانوئید و گاهی اوقات توهم ممکن است در اثر استرس شدید، معمولاً ترس از رها شدن، ایجاد شوند. این علائم موقتی هستند و معمولا آنقدر شدید نیستند که به عنوان یک اختلال جداگانه در نظر گرفته شوند.

همه افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی، تمامی این علائم را تجربه نمی کنند. شدت، فراوانی و طول مدت علائم برای هر شخص منحصر به فرد می‌باشد.

اختلال شخصیت مرزی

اختلال شخصیت مرزی

چه چیزی باعث اختلال شخصیت مرزی می شود؟

 

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی بر این باورند که BPD از ترکیبی از عوامل زیر ناشی می‌شوند:

سوء استفاده و آسیب های دوران کودکی: تا ۷۰ درصد از افراد مبتلا به BPD در کودکی آزار جنسی، عاطفی یا فیزیکی را تجربه کرده اند. جدایی از مادر، دلبستگی نامناسب به مادر، مرزهای نامناسب خانوادگی و اختلال مصرف مواد والدین نیز با BPD مرتبط است.

ژنتیک: مطالعات نشان می دهد که اختلال شخصیت مرزی در خانواده ها دیده می شود. اگر سابقه خانوادگی BPD دارید، به احتمال زیادتری – اما نه حتما – به این بیماری مبتلا خواهید شد.

تغییرات مغزی: در افراد مبتلا به BPD، بخش هایی از مغز که مسئول کنترل احساسات و رفتار هستند، به درستی ارتباط برقرار نمی کنند. این مشکلات بر نحوه عملکرد مغز آنها تأثیر می گذارد.

منبع: https://my.clevelandclinic.org