+98 - 21 - 88685945 - mob.: 09211961192 info@yekdel.com

اختلال شخصیت هیستریونیک

 

این اختلال. با توجه طلبی مداوم، واکنش عاطفی بیش از حد و رفتار اغوا کننده مشخص می‌شود. افراد مبتلا به این بیماری تمایل دارند در شرایط مختلف بیش از حد نمایشی رفتار کنند که ممکن است روابط را.مختل کند و منجر به افسردگی شود. با این حال آن ها بسیار تلقین‌پذیر هستند و به راحتی تحت تأثیر دیگران قرار می گیرند.

 

اختلال شخصیت

 

شخصیت، منعکس کننده الگوهای عمیق رفتاری و چهارچوبی است که افراد در آن خود و دنیایشان را درک می‌کنند، با آن‌ ارتباط برقرار می کنند و درباره آن فکر می کنند. برخی از سبک های شخصیتی ممکن است باعث ایجاد مشکلات بین فردی شوند.

اختلالات شخصیت نشان دهنده الگوهای سخت، انعطاف ناپذیر و ناسازگار تفکر و رفتار هستند که منجر به اختلال در عملکرد و یا ناراحتی درونی قابل توجهی می‌شوند. اغلب اختلالات شخصیت در نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع می شوند و در طول زمان پایدار هستند.(برای مطالعه بیشتر روی این لینک کلیک کنید)

 

 

توضیح اختلال شخصیت هیستریونیک

 

افراد.مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک، در ابراز هیجانات افراطی عمل می‌کنند – تمایل به نگاه عاطفی به مسائل دارند – و توجه جو هستند. آن‌ها وقتی در مرکز توجه نیستند احساس ناراحتی می کنند یا احساس می کنند که از آن‌ها قدردانی نمی شود.

رفتارهای معمول این افراد ممکن است شامل جستجوی مداوم تأیید یا توجه، خودنمایی و نمایشی بودن باشد. افراد مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک ممکن است در موقعیت‌هایی مثل روابط اجتماعی و شغلی و حرفه‌ای فراتر از آنچه که برای بافت اجتماعی مناسب است، به شیوه‌ای خود محور یا از نظر جنسی اغواکننده عمل کنند. آن‌ها ممکن است سرزنده و نمایشی باشند و ممکن است در ابتدا با اشتیاق و گشاده رویی ظاهری ، آشنایان جدید را مجذوب خود کنند. با این حال، آن‌ها همچنین می‌توانند دوستان و آشنایان را با نمایش عمومی بیش از حد احساسات شرمنده کنند، مانند در آغوش گرفتن آشنایان معمولی با اشتیاق زیاد، هق هق غیرقابل کنترل برای شکست های جزئی یا عصبانیت شدید.

 در این جا ویژگی های دیگر این اختلال وجود دارد:

·        علایق و گفتگوی آن‌ها بر خودشان متمرکز خواهد بود.

·         از ظاهر فیزیکی خود برای جلب توجه استفاده می‌کنند.

·        آن‌ها تمایل دارند که روابط را صمیمی تر از آنچه واقعا هستند، در نظر بگیرند.

·        بیان احساسی آن‌ها ممکن است سطحی باشد و به سرعت تغییر کند.

·        سبک گفتار آن‌ها بیش از حد امپرسیونیستی و فاقد جزئیات است.

·         ممکن است در مشاغلی که نیاز به تخیل و خلاقیت دارند خوب عمل کنند، اما احتمالاً در کارهایی که نیاز به تفکر منطقی یا تحلیلی وجود دارد، مشکل خواهند داشت.

 

علائم

 

طبق DSM-5، برای تشخیص اختلال شخصیت هیستریونیک، باید پنج یا بیشتر از علائم زیر وجود داشته باشد:

·        خود محوری، احساس ناراحتی زمانی که مرکز توجه نیست

·        دائماً به دنبال اطمینان یا تأیید است

·        ظاهر یا رفتار نامناسب اغوا کننده

·        حالات عاطفی در حال تغییر سریع که برای دیگران سطحی به نظر می رسد

·        توجه بیش از حد به ظاهر فیزیکی و استفاده از ظاهر فیزیکی برای جلب توجه به خود

·        نظرات آن‌ها به راحتی تحت تأثیر افراد دیگر قرار می گیرد، اما نمی‌توانند با جزئیات از سخن خود دفاع کنند

·        نمایش بیش از حد با ابراز اغراق آمیز احساسات

·        تمایل به این باور که روابط صمیمانه تر از آنچه واقعا هست، می‌باشد

·        بسیار تلقین پذیر (به راحتی تحت تأثیر دیگران قرار می گیرد)

 

علاوه بر این، علائم باید باعث اختلال یا ناراحتی قابل توجهی در فرد شود.

 

علل

 

علت اختلال شخصیت هیستریونیک ناشناخته است، اما رویدادهای دوران کودکی و ژنتیک ممکن است هر دو دخیل باشند. این اختلال در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد، اگرچه برخی از کارشناسان معتقدند که در واقع این اختلال بیشتر در زنان تشخیص داده می شود، زیرا توجه جویی و پیشروی جنسی از نظر اجتماعی برای زنان کمتر از مردان قابل قبول است.

 

افراد مبتلا به این اختلال معمولاً قادر به عملکرد در سطح بالایی هستند و می توانند در محیط های اجتماعی و شغلی به خوبی عمل کنند. زمانی که روابط عاشقانه شان به پایان می رسد، ممکن است به دنبال درمان افسردگی بروند. آن‌ها اغلب نمی توانند موقعیت خود را به طور واقع بینانه ببینند، در عوض تمایل به نمایش بیش از حد و اغراق دارند. افراد مبتلا به این اختلال به جای اینکه مسئولیت شکست یا ناامیدی را بر عهده بگیرند، معمولاً دیگران را سرزنش می کنند. از آنجا که آن‌ها تمایل به تازگی و هیجان دارند، ممکن است خود را در موقعیت های پرخطر قرار دهند. رفتار آن‌ها می‌تواند منجر به خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهد.

https://www.psychologytoday.com/intl/conditions/histrionic-personality-disorder