+98 - 21 - 88685945 - mob.: 09211961192 info@yekdel.com

خواب دیدن و رویا پردازی

 

اینکه چرا انسان ها رویا می بینند، یکی از سوالات بزرگ علوم رفتاری است. در حال حاضر، بسیاری از محققان بر این باورند که رویاپردازی باعث تثبیت حافظه و تنظیم خلق و خو می شود، فرآیندی که کمی شبیه درمان یک شبه است. اما این مزیتی نیست که همه به طور مساوی از آن بهره‌مند شوند: افرادی که کم خواب هستند معمولاً از رویا دیدن نیز محروم می شوند و زمان کمتری را صرف رویاپردازی می کنند و شاید خواب ها را نیز به یاد نیاورند.

 

رویاها چه معنایی دارند؟

 

رویاها داستان هایی هستند که مغز در مرحله REM (حرکت سریع چشم) خواب تعریف می کند. افراد معمولاً هر شب چندین رویا می بینند که با نزدیک شدن به پایان خواب طولانی تر می شوند. در طول زندگی، یک فرد ممکن است پنج یا شش سال کامل رویاپردازی کند. اینکه چگونه همه آن محتوا را به بهترین شکل بررسی کنیم، منبع بحث باقی می ماند.

 

آیا همه رویاها بر اساس زندگی واقعی هستند؟

 

رویاها معمولاً شامل عناصری از زندگی بیداری هستند، مانند افراد شناخته شده یا مکان های آشنا، اما اغلب جنبه های خیالی نیز دارند. در رویاها، افراد ممکن است سناریوهایی را تجربه کنند که هرگز در زندگی واقعی امکان پذیر نیست، اگرچه همیشه مثبت نیستند.

 

آیا می توانیم خواب‌هایمان را تعبیر کنیم؟

 

مردم همیشه سعی کرده اند معنای خواب‌های خود را دریابند، اما تعبیر خواب به عنوان یک زمینه مطالعات روانشناختی در سال ۱۸۹۹، زمانی که زیگموند فروید کتاب تعبیر خواب را منتشر کرد، پدیدار شد. امروزه، اکثر کارشناسان با نتیجه گیری های فروید مخالف هستند و برخی معتقدند رویاها اصلاً نشان دهنده چیزی نیستند. اما مردم همچنان به آن‌ها بعنوان سرنخ هایی از زندگی درونی خود، بینش خلاقانه و حتی نکاتی از آینده نگاه می کنند.

 

چرا ما کابوس میبینیم؟

 

کابوس ها می توانند احساس وحشت، اضطراب یا ناامیدی ایجاد کنند و منجر به پریشانی روانی یا مشکلات خواب مانند بی‌خوابی شوند. تحقیقات طیفی از علل کابوس‌های شبانه را شناسایی کرده است، از جمله استرس پس از سانحه، اضطراب – به‌ویژه وجود اختلال اضطراب فراگیر، گسستگی و تغییرات فیزیولوژیکی.

 

آیا کابوس ها بر اساس تجربیات واقعی زندگی هستند؟

 

“تجربه مجدد” یکی از علائم رایج اختلال استرس پس از سانحه است که به عنوان فلاش بک نیز شناخته می‌شود. این خاطرات غیرارادی اغلب به شکل کابوس هایی ظاهر می شود که می تواند باعث ناراحتی عاطفی قابل توجهی باشد. حتی زمانی که رویاها بازپخش دقیق یک تروما نیستند، ممکن است ارتباط نمادین یا غیرمستقیم قوی با رویداد داشته باشند.

 

آیا کودکان بیشتر از بزرگسالان کابوس می بینند؟

 

رویاهای وحشتناکی که افراد را از خواب بیدار می کند، بیشتر از بزرگسالان، کودکان را آزار می دهد. کابوس ها می توانند به ویژه برای کودکان خردسال واضح باشند، زیرا جدا کردن خیال از واقعیت برای آن‌ها مشکل تر است. حداقل نیمی از بزرگسالان گاه به گاه کابوس می بینند، اگرچه کمتر از ۱۰ درصد موارد کابوس‌های مکرر یا تکرار شونده را گزارش می کنند.

 

آیا درمانی برای کابوس های شبانه وجود دارد؟

 

کارشناسان توصیه می کنند که افرادی که کابوس های مرتبط با استرس را تجربه می کنند سعی کنند بلافاصله قبل از خواب بر روی عناصر مثبت روز خود تمرکز کنند. زمانی که احساس می‌کنند در حال نشخوار فکری یا فاجعه‌سازی هستند، جلوی خود را ‌بگیرند و خود را آموزش دهند که روی تصاویر آزاردهنده کابوس ها تمرکز نکنند. برای کابوس‌های مرتبط با PTSD، درمان‌های تجسمی که در آن بیماران خاطرات آسیب‌زا را به روش‌های «ایمن» تکرار می‌کنند، پتانسیل تسکین را نشان داده‌اند.

 

خواب‌های شفاف

 

در طول خواب شفاف، که معمولاً در اواخر مرحله خواب REM اتفاق می‌افتد، یک رویابین از خوابیدن خود آگاه است، اما می‌تواند تا حدودی وقایع درون رویاهای خود را کنترل کند. «رویاپردازان با خواب‌های شفاف» گزارش می دهند که می خواهند پرواز کنند، بجنگند یا خیالات جنسی خود را عملی کنند. جوامعی وجود دارند که به آموزش چگونگی دیدن رؤیای شفاف به میل خود می‌پردازند، اگرچه شواهدی قطعی مبنی بر امکان پذیر بودن آن هنوز موجود نیست.

 

خواب‌های شفاف چگونه کار می کنند؟

 

تحقیقات نشان می دهد که مغز در طول خواب شفاف دچار تغییرات فیزیولوژیکی می شود. در مطالعات fMRI، قشر جلوی مغز و یک شبکه قشری شامل نواحی فرونتال، آهیانه و گیجگاهی نشان داده شده است که وقتی مغز شروع به رویاپردازی شفاف می کند، فعال می شوند. به نظر می رسد که این مربوط به “آگاهی حین بیداری” است که مشخصه شفافیت است.

 

منبع: https://www.psychologytoday.com/us/basics/dreaming