+98 - 21 - 88685945 - mob.: 09211961192 info@yekdel.com

رفتار سازمانی بخش مهمی از مدیریت افراد در فرهنگ کاری امروزی است. هم افزایی و رفتار بین افراد کارایی آن‌ها را تعیین می کند. یادگیری عمیق، درک چگونگی ارتباط کارکنان با یکدیگر را فراهم می سازد. سازگاری کارکنان برای بدون مشکل پیش رفتن کار امری حیاتی محسوب میشود. بدون اتحاد مردم، دستیابی به موفقیت طولانی مدت دشوار است. در این مقاله، ما بحث خواهیم کرد که چرا رفتار کارکنان برای یک فرهنگ کاری عالی بسیار مهم است.

 

رفتار سازمانی چیست؟

 

رفتار سازمانی مطالعه چگونگی تعامل افراد در گروه ها است.

هدف اصلی اینجا چیست؟ بهبود کارایی و اثربخشی نیروی کار. کارکنان نیز به احتمال زیاد به رشد شرکت متعهد میشوند.به طور کلی، درک رفتار سازمانی مدیریت منابع انسانی را ساده می کند. علاوه بر این، کارمندان را قادر می سازد تا عملکرد بهتری داشته باشند.

مطالعه رفتار سازمانی بر موارد زیر تاکید دارد:

  • بهبود رضایت شغلی
  • افزایش عملکرد
  • ترویج نوآوری
  • پرورش ویژگی‌های رهبری خوب

شناخته شده ترین مطالعه رفتار سازمانی، اثر هاثورن است. این اثر توصیف می کند که رفتار افراد ممکن است زمانی که احساس می کنند مورد مشاهده قرار می‌گیرند تغییر کند. علاوه بر این  بدون رفتار سازمانی خوب، کارکنان به سمت غیرمنطقی بودن گرایش دارند. این می تواند به شدت بر فرصت های شغلی برابر آن‌ها در سازمان تأثیر بگذارد.

 

عناصر رفتار سازمانی

 

هر رهبر باید از برخی از جنبه های کلیدی رفتارهای سازمانی آگاه باشد به شکلی که عناصر اصلی پشت آن را درک کند. این عناصر با یکدیگر در ارتباط هستند و حفظ تعادل بین آنها حیاتی است. اگر یکی از عناصر به درستی کار نکند، ممکن است باعث ایجاد یک اثر دومینویی شود. این می تواند به نتایج سازمانی آسیب برساند و بر اهداف آینده تأثیر بگذارد.

در زیر چهار عنصر اصلی که ستون‌های مطالعه را تشکیل می دهند آورده شده است.

 

۱٫مردم

کل مطالعه رفتاری حول محور کارکنان سازمان می چرخد. آن‌ها واقعاً ستون فقرات سازمان شما هستند. آن‌ها کار را به صورت سیستماتیک انجام می دهند و به اهداف می رسند. درک تغییراتی که آن‌ها با تحولات جدید از سر می گذرانند بسیار مهم است.

با یک مطالعه کامل، یک رهبر می تواند:

عوامل خارجی که منجر به تغییر شده اند را شناسایی کند.

روی راه حل ها کار کرده و کارایی را القا کند.

 

۲٫ ساختار

بدنه مدیریت یک سازمان مانند دی.ان.ای بدن انسان است. بدون ساختار و فرآیندهای مناسب، محل کار ممکن است از بین برود. به یاد داشته باشید که کارکنان به مدیریت وابسته هستند و بدون وجود آن، موارد زیر وجود نخواهد داشت:

هماهنگی بین سطوح مختلف سازمان

سلسله مراتب برای رسیدگی به نیازها و نیازهای نیروی کار

حفظ یک ساختار سفت و محکم بسیار مهم است. و اگر نقصی وجود داشته باشد، می تواند جریان کنترل را کاهش دهد. این امر می تواند به طور قابل توجهی بر فرهنگ سازمانی در دراز مدت تأثیر بگذارد و به حضور آن در بازار آسیب برساند.

 

 ۳٫ تکنولوژی

فناوری یک نعمت و فاجعه است، اما تأثیر آن در دنیای مدرن قابل توجه میباشد. فناوری اگر به درستی استفاده شود، می تواند معجزه کند. با این حال، بدون دانش مناسب در مورد آن، ممکن است کارایی نیروی کار تحت تاثیر قرار بگیرد. هدف اصلی فناوری در یک سازمان این است که:

وظایف را به روشی ساده تر انجام دهید

راه حل های جدید و بهتر ارائه کنید

اما، اگر مردم به تغییرات تکنولوژی عادت نکنند، می تواند هرج و مرج ایجاد کند. در این حالت مردم در مورد نقش خود و آینده خود در کنار تکنولوژی دچار تردید خواهند بود. این تأثیر شدیدی بر بهره‌وری روحیه و تغییر رفتار خواهد داشت.

 

۴٫ محیط زیست

محیط کار تأثیر زیادی بر کاری که افراد انجام می دهند دارد. بین محیط کار و رفتار سازمانی رابطه مستقیمی وجود دارد. وقتی یکی تغییر می کند، دیگری نیز تغییر خواهد کرد. یک رهبر باید بداند که چگونه محیط های محل کار نقش مهمی در مشارکت کارکنان دارد. آن‌ها باید تفاوت ها را درک کنند. به یاد داشته باشید که همه این‌ها به نحوه رفتار یک کارمند در محل کار مرتبط است. تمایل آن‌ها به کار با روحیه خوب، سطح مشارکت آن‌ها را تعیین می کند.

 

اهمیت رفتار سازمانی 

 

۱٫ روابط خوب در محل کار

ایجاد روابط معنی دار در محل کار دشوار است. به عنوان یک رهبر، باید مراقب هر گونه درگیری یا موقعیت هایی که می تواند روابط کارکنان را مختل کند، باشید. پی بردن به مسائل واقعی که به روابط کارکنان آسیب می زند ممکن است یک کار دلهره آور باشد، اما انجام این کار واجب است. رفتار سازمانی برای کمک به رهبر در حل مسائل ضرورت دارد. هدف اصلی بهبود ارتباطات بین مردم است. علاوه بر این، احتمال سوء تفاهم که می تواند به روابط آسیب برساند را کاهش می دهد.

 

۲٫ انگیزه کارکنان

وقتی در مورد مشارکت کارکنان صحبت می کنیم، انگیزه یک عنصر حیاتی است. بدون انگیزه، بهبود بهره‌وری دشوار است. فقدان انگیزه دلیل این است که افراد شما ۱۰۰% تلاش خود را برای کار انجام نمی دهند. مقابله با چنین موضوعی مستلزم مطالعه رفتار سازمانی است. این مطالعه درک روشنی از مسائل به شما می دهد و پس از آن می توانید به سرعت بر روی مسائل کار کنید و آن‌ها را برای کارایی بیشتر حل کنید.

 

۳٫ یک محل کار روانی ایمن

مطالعه رفتار سازمانی به رهبر کمک می کند تا تأثیر خود را بر کارکنان درک کند و نگرش شما را نسبت به آن‌ها تعیین می کند. به این وسیله میتوان تصویر واضحی از نحوه ایمن سازی محل کار از نظر روانی ترسیم کرد. این محل کار، جاییست که الهام بخش بوده و موجب ایجاد روحیه میشود. باید بدانید که می توانید تفاوت ها را با مطالعه رفتار بررسی کنید. این به یک مدیر اجازه می دهد تا محل کاری بسازد که در آن کارکنان احساس کنند در خانه خودشان هستند و بدون هیچ مشکلی کارشان را انجام دهند.

 

۴٫ ماهیت کارکنان

دستیابی به موفقیت در دراز مدت می تواند کار دشواری باشد و حفظ ثبات به طور قابل توجهی چالش برانگیز است. با این حال، همه چیز به نحوه رفتار کارکنان در محل کار بستگی دارد، به صورتی که نگرش آنها نسبت به کارشان بر نتایج منعکس خواهد شد.کارکنان باید نسبت به کار خود مشتاق باشند. اگر کارکنان نسبت به کار عقب نشینی کنند، آنگاه به عنوان یک مانع به شمار خواهند رفت. برای درک تأثیر این موضوع، مطالعه رفتار حیاتی است. عوامل رفتار می توانند متفاوت باشند. با این حال، اگر ماهیت کارکنان در طول زمان تغییر نکند، می تواند مانع رشد شده و در نهایت منجر به منحرف شدن یک سازمان از مسیر موفقیت شود.

 

۵٫ کارایی بالاتر در تیم

مطالعه رفتار در یک سازمان برای همکاری تیمی حیاتی است. این به شما بینشی در مورد شباهت ها و تفاوت هایی که افراد به اشتراک می گذارند می‌دهد. درک پویایی به رهبر در تسهیل اتحاد بهتر تیم کمک می کند.

 

منبع: vantagecircle.com