+98 - 21 - 88685945 - mob.: 09211961192 info@yekdel.com

 

روانشناسی می‌تواند ما را برای عبور از موانع موجود در مسیر رژیم غذایی یاری کند. برای غلبه بر این موانع، ابتدا باید مشخص کنیم که آن‌ها چه هستند. این مقاله به شما کمک خواهد کرد که موانع و علل خراب شدن رژیم غذایی خود را درک کنید.

 

۱٫تفکر همه یا هیچ

 

اگر متوجه شدید که بین پایبندی کامل به برنامه غذایی خود و عدم رعایت مطلق در رفت و آمد هستید، ممکن است.دچار یک تحریف شناختی به نام تفکر همه یا هیچ باشید.

روانشناسان از اصطلاح “تحریف شناختی” برای اشاره به افکار اغراق آمیز مداومی استفاده می کنند که با آنچه در دنیای واقعی می گذرد مطابقت ندارند. افرادی که در حین تلاش برای کاهش وزن، فکر همه یا هیچ را تجربه می کنند، بر این باورند که بر اساس انتخاب های غذایی خود یا کاملا موفق هستند یا بطور اساسی شکست.خورده‌اند.

مطالعات نشان داده که سبک تفکر همه یا هیچ ارتباط تنگاتنگی با عدم کنترل ادراک شده بر غذا خوردن و ناتوانی در حفظ وزن سالم دارد. برخی از محققان حتی این عدم کنترل را به رفتارهای جکیل و هاید تشبیه کرده‌اند.

اگر دچار این خطای شناختی هستید، احتمالاً پس از یک تخطی کوچک از رژیم غذایی برای بازگشت به یک الگوی تغذیه سالم تلاش نمی‌کنید و در عوض، بر اساس این فرض که رژیم غذایی شما کاملاً شکست خورده است، دست از رعایت کردن برمی‌دارید و پرخوری می‌کنید.

 

۲٫تصویر منفی از بدن

 

اگر سعی می کنید اندازه و شکل بدن خود را تغییر دهید، ممکن است از ظاهر آن در وضعیت فعلی راضی نباشید. البته هیچ اشکالی ندارد که بخواهید سلامت یا ظاهر خود را بهبود ببخشید. اما اگر تصور منفی از بدن خود داشته باشید، می تواند مانع پیشرفت شما شود و به عزت نفس شما آسیب برساند.

برای برخی افراد، تصور منفی از بدن با ارزش فردی مرتبط است. آن‌ها ممکن است فکر کنند که ارزششان بر اساس بدن، شکل، اندازه یا غذایی که می خورند تعیین می‌شود.

این می تواند در هنگام تلاش برای ایجاد عادات غذایی سالم یا رسیدن به وزن ایده آل و حفظ آن، مانع موفقیت شود. علاوه بر این، تصویر منفی بدن با الگوهای.غذایی ناسالم و سایر مشکلات مرتبط است.

کسانی که مشغله های نگران کننده ای را در مورد وزن و شکل بدن دارند، ممکن.است خجالت در ملاءعام، اجتناب از فعالیت به دلیل خودآگاهی و احساس.چاق شدن بیش از حد بعد از غذا خوردن را تجربه کنند. آن‌ها ممکن است به جای غذاهای غنی از مواد مغذی بر روی غذاهای کم کالری.تمرکز کنند و به غذاها برچسب “خوب” یا “بد” بزنند.

مشخص نیست که تصویر منفی از بدن منجر به تغذیه ناسالم می شود یا اینکه تغذیه ناسالم منجر به تصویر منفی از بدن می شود. آنچه واضح است این است که احساس نارضایتی شدید از بدن می تواند مانع رسیدن به وزن مناسب شود و مهمتر از آن به سلامت روان و عزت نفس شما آسیب وارد کند.

 

۳٫استرس

 

دلیل خوبی وجود دارد که غذا تسلی بخش در نظر گرفته می‌شود. برای اکثر مردم، غذا خوردن احساس خوبی دارد و در مواقع استرس، برخی از غذا به عنوان بهترین راه برای آرام کردن خود استفاده می کنند. در حالی که این استراتژی گاه به گاه در افراد با هر شکل و اندازه بدن غیرمعمول نیست، اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید یا اگر غذا خوردن تنها راه شما برای مقابله با استرس است، این جریان برای شما مشکل ساز خواهد بود.

البته فقط پرخوری نیست که می تواند مشکل ساز باشد. انتخاب های غذایی شما زمانی که احساس اضطراب می کنید تغییر خواهد کرد. نه تنها هنگام استرس بیشتر غذا می خورید، بلکه غذاهای مصرف شده غذاهایی هستند که معمولاً برای کاهش وزن یا سلامتی از آن‌ها اجتناب می شود (غذاهایی که معمولاً کالری و قند اضافه بیشتری دارند).

در نهایت، زمانی که استرس دارید، بدن شما کورتیزول بیشتری تولید می‌کند که می‌تواند منجر به افزایش وزن شود. بسیاری از افرادی که در تلاش برای کاهش وزن هستند اما استرس دارند، ممکن است تغییری در وزن خود مشاهده نکنند. پاسخ بدن به استرس می تواند مانع بزرگی برای افرادی باشد که سعی در کاهش وزن یا سالم شدن دارند.

 

۴٫افسردگی

 

محققان نمی دانند که آیا افسردگی باعث افزایش وزن می شود یا اینکه افسردگی از کاهش وزن جلوگیری می‌کند، اما بسیاری از دانشمندان معتقدند که این رابطه وجود دارد و حتی در بین افراد با BMI طبیعی، افسردگی می تواند در مورد وزن مشکل ساز باشد.

در برخی افراد، افسردگی می تواند منجر به بی اشتهایی و کاهش وزن شود. تحقیقات نشان داده اند که تصور اضافه وزن باعث افزایش پریشانی روانی می شود و ممکن است منجر به افسردگی شود.

علائم مرتبط با افسردگی مانند بی خوابی یا خستگی می تواند کاهش وزن را دشوارتر کند. و برخی از داروهای ضد افسردگی که معمولاً تجویز می‌شوند می توانند باعث افزایش وزن شما نیز باشند. اگر دچار افسردگی هستید، ضروری است که با پزشک خود یا یک متخصص سلامت روان صحبت کنید. به یاد داشته باشید که پرداختن به سلامت روان بسیار ضروری تر از کاهش وزن است.

 

منبع: https://www.verywellfit.com