+98 - 21 - 88685945 - mob.: 09211961192 info@yekdel.com

باور داشتن به ارزشمندی خود به عنوان یک انسان، منبع روانشناختی مهم و به طور کلی یک عامل بسیار مثبت در زندگی است که با موفقیت، روابط خوب و رضایت در ارتباط است. داشتن عزت نفس کم می تواند افراد را به سمت افسردگی سوق دهد، آن‌ها را از شکوفایی توانایی های بالقوه خود بازدارد، یا باعث شود افراد روابط و موقعیت های توهین آمیز را تحمل کنند.

از سوی دیگر، عشق بیش از حد به خود، منجر به احساس حق طلبی و ناتوانی در درس گرفتن از شکست ها می شود. همچنین می‌تواند نشانه‌ای از خودشیفتگی بالینی باشد، که در آن افراد ممکن است به شیوه‌ای خود محور، متکبرانه و سوءاستفاده گر رفتار کنند. می‌توان گفت هیچ موضوع  دیگری در زمینه خودیاری تا این حد توصیه و نظریه‌های (اغلب متناقض) زیادی ایجاد نکرده باشد.

 

بهبود احساسی که به خود دارید

 

افرادی که روتین ثابتی از عدم تایید دیگران مهم – خانواده، سرپرستان، دوستان، معلمان – را تجربه می کنند، ممکن است احساس عزت نفس پایینی داشته باشند. با این حال، فرد سالم می‌تواند ارزیابی‌های نامطلوب را تحمل کند.

تجربه هر فرد متفاوت است، اما در طول عمر، به نظر می رسد عزت نفس به روش های قابل پیش بینی و سیستماتیک بالا و پایین می رود. تحقیقات نشان می دهد که عزت نفس با درجات مختلف تا سن ۶۰ سالگی رشد می کند، زمانی که برای مدتی قبل از شروع پیری ثابت می ماند.

عزت نفس می تواند زندگی را به روش های بی شماری از موفقیت تحصیلی و حرفه ای گرفته تا روابط و سلامت روان تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، عزت نفس یک ویژگی تغییر ناپذیر نیست. موفقیت‌ها یا شکست‌ها، چه شخصی و چه حرفه‌ای، می‌توانند نوساناتی را در احساس ارزشمندی ایجاد کنند.

 

چه چیزی باعث کاهش عزت نفس می شود؟

 

احساس عزت نفس بالا یا پایین اغلب از دوران کودکی شروع می شود. زندگی خانوادگی که مملو از عدم تایید است می تواند عزت نفس فرد را تا زمان بزرگسالی تهدید کند. البته محیط نامناسب مدرسه یا محل کار نیز می‌تواند به عزت نفس آسیب برساند. به همین ترتیب، یک رابطه ناخوشایند نیز می تواند احساس ارزشمندی فرد را تغییر دهد.

 

چگونه می توانید احساس ارزشمندی خود را تقویت کنید؟

 

هیچ کس از دیگری پایین تر نیست و هیچ کس مهمتر تلقی نمی شود. دانستن این جزئیات بسیار مهم است. اگر به دنبال احساس عزت نفس بیشتر و داشتن عزت نفس سالم هستید، کنار گذاشتن ترس کمتر بودن نسبت به دیگران به شما کمک خواهد کرد.

 

احساس می کنم نمی توانم هیچ کاری را درست انجام دهم، باید چکار کنم؟

 

به خودتان سخت نگیرید و سعی کنید درگیر افکار همه یا هیچ نشوید. حداقل یک ساعت از انتقاد خود دست بکشید و همانطور که با کسی که دوستش دارید حرف می‌زنید، با خودتان صحبت کنید. شما احتمالاً خود را پایین می‌آورید و موقعیت را – هر چه که باشد – با عبارات بسیار منفی ترسیم می‌کنید. اگر به حقیقت سنجی افکار مخرب خود بپردازید، به آرامی یاد می‌گیرید که از احساس کم ارزشی خود دوری کنید.

 

چگونه به پتانسیل کامل خود برسید

 

خودشکوفایی نشان دهنده تلاش برای دستیابی به پتانسیل کامل است. این مفهوم ریشه در نظریه ای دارد که در سال ۱۹۴۳ توسط آبراهام مزلو ایجاد شد. روانشناسی که سلسله مراتبی از نیازهای روانشناختی را ارائه کرد و ترتیبی از انگیزش انسان را نشان داد.

در پایه هرم انگیزشی مزلو نیازهای فیزیولوژیکی نهفته است، مانند هوایی که تنفس می کنیم و غذایی که مصرف می کنیم. هنگامی که این نیازها برآورده شد، می توان به دنبال نیازهای ایمنی، عشق و تعلق و عزت نفس بود.

خودشکوفایی زمانی اتفاق می‌افتد که نیازهای اساسی‌تر برآورده شوند یا در حال برآورده شدن باشند و تلاش برای ایجاد معنا و شکوفایی شخصی و اجتماعی از طریق خلاقیت، رشد فکری و پیشرفت اجتماعی ممکن می‌شود. همانطور که خود مزلو می گوید: «آنچه که یک مرد می تواند باشد، آن کسی است که باید باشد. این نیاز را می‌توانیم خودشکوفایی بنامیم.»

 

آیا پیروی از “قطب نمای درونی” به شما کمکی خواهد کرد؟

 

ممکن است دنیا از شما انتظاراتی داشته باشد: یک شغل مهم با درآمد بالا، مجموعه ای ایده آل از چند فرزند و ماشین لوکس. با این حال مجبور نیستید فکر کنید که بدون این چیزها بی ارزش هستید. نقص کاملاً خوب است. همچنین، تعیین اهداف خود و پیروی نکردن از دیگران، به شما کمک خواهد کرد.

 

چگونه شخصی می تواند نسبت به خود احساس امنیت بیشتری کند؟

 

یک فرد ناامن نیاز به اطمینان از طرف اطرافیان خود دارد. این شخص از دیگران می خواهد که تصمیم بگیرند و برای آن‌ها هدف تعیین کنند. اما تکیه بر اختیارات شخصی، اولین قدم به سمت احساس امنیت بیشتر و احساس عزت نفس سالم است.

 

نشانه های عزت نفس قوی

 

فرد با عزت نفس به راحتی دیده می شود و جلب توجه می کند. اما یک تعادل سالم بین عزت نفس بسیار کم و بیش از حد وجود دارد. در اینجا چند مورد را آورده ایم که نشان می دهد فرد دوز مناسبی از احساس ارزشمندی را دارد.

 

 •     تفاوت بین عزت نفس و تکبر را می داند
 •     از بازخورد گرفتن نمی ترسد
 •     به دنبال تایید گرفتن و راضی نگه داشتن مردم نیست
 •     از درگیری نمی ترسد
 •     قادر به تعیین حد و مرز است
 •     قادر به بیان نیازها و نظرات است
 •     قاطع است، اما زورگو نیست
 •      بنده کمال نیست
 •     از شکست نمی ترسد
 •     دچار خود کم بینی نیستند
 •     احساس حقارت نمی کند
 •     خودش را به همان شکلی که هست، می‌پذیرد

منبع: https://www.psychologytoday.com/us/basics/self-esteem