+98 - 21 - 88685945 - mob.: 09211961192 info@yekdel.com

افسردگی (اختلال افسردگی اساسی) یک بیماری.شایع و جدی پزشکی است که بر احساس، طرز تفکر و نحوه عملکرد شما.تأثیر منفی می‌گذارد. خوشبختانه این اختلال.قابل درمان است. افسردگی باعث احساس غم و اندوه و/یا از دست دادن علاقه به فعالیت هایی می شود که زمانی از آن لذت می بردید. این مسئله می تواند منجر به انواع مشکلات عاطفی و جسمی شود و توانایی شما برای عملکرد مناسب در محل کار و خانه را کاهش دهد.

 

علائم افسردگی

 

علائم افسردگی. می‌تواند از خفیف تا شدید متفاوت باشد:

 •    احساس غمگینی یا داشتن خلق و خوی افسرده
 •     از دست دادن علاقه یا توانایی لذت بردن از فعالیت هایی که زمانی از آن‌ها لذت می بردید
 •     تغییر در اشتها – کاهش یا افزایش وزن که به رژیم غذایی مربوط نمی شود
 •     مشکل در خوابیدن یا خواب زیاد
 •     از دست دادن انرژی یا احساس خستگی
 •     افزایش فعالیت بدنی بی هدف (مثلاً ناتوانی در نشستن، قدم زدن، دست زدن) یا آهسته شدن حرکات یا    گفتار (این اعمال باید آنقدر شدید باشد که توسط دیگران قابل مشاهده باشد)
 •     احساس بی ارزشی یا گناه
 •     مشکل در تفکر، تمرکز یا تصمیم گیری
 •     افکار مرگ یا خودکشی

علائم باید حداقل دو هفته طول بکشد و نشان دهنده تغییر در سطح قبلی عملکرد برای تشخیص افسردگی باشد.

همچنین، شرایط پزشکی (به عنوان مثال، مشکلات تیروئید، تومور مغزی یا کمبود ویتامین) می تواند علائم افسردگی را ایجاد کند، بنابراین مهم است که علل پزشکی را کنار بگذارید.

افسردگی از هر ۱۵ بزرگسال (۷/۶ درصد) در هر سال یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. و از هر شش نفر یک نفر (۱۶٫۶%) در دوره ای از زندگی خود افسردگی را تجربه می کند. افسردگی می‌تواند در هر زمانی رخ دهد، اما به طور متوسط، ابتدا در اواخر نوجوانی تا اواسط دهه ۲۰ سالگی ظاهر می شود. زنان بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می شوند. برخی مطالعات نشان می دهد که یک سوم زنان در طول زندگی خود یک دوره افسردگی را تجربه می کنند. زمانی که بستگان درجه یک (والدین/فرزندان/خواهر و برادر) افسردگی دارند، میزان وراثت پذیری بالایی (تقریباً ۴۰%) وجود خواهد داشت.

 

افسردگی با غم یا اندوه / سوگواری متفاوت است

 

مرگ یکی از عزیزان، از دست دادن شغل یا پایان دادن به یک رابطه، تجربه های دشواری برای فرد است. طبیعی است که احساس غم و اندوه در واکنش به چنین موقعیت هایی ایجاد شود. کسانی که از دست دادن را تجربه می کنند اغلب ممکن است خود را “افسرده” توصیف کنند.

اما غمگین بودن با افسردگی یکسان نیست. فرآیند سوگواری برای هر فردی طبیعی و منحصر به فرد است و برخی از ویژگی های مشابه افسردگی را دارد. هم غم و هم افسردگی ممکن است شامل غم و اندوه شدید و کناره گیری از فعالیت های معمولی باشد. آن ها همچنین از جنبه های مهمی متفاوت هستند:

 • در غم و اندوه، احساسات دردناک به صورت موجی ظاهر می شوند که اغلب با خاطرات مثبت متوفی آمیخته است. در افسردگی شدید، خلق و خو و/یا علاقه (لذت) برای بیشتر از دو هفته کاهش می یابد.
 • در غم و اندوه معمولاً عزت نفس حفظ می‌شود. در افسردگی شدید، احساس بی ارزشی و نفرت از خود رایج است.
 • در اندوه، هنگام فکر کردن یا خیال پردازی درباره «پیوستن» به عزیز متوفی، ممکن است افکار مرگ ظاهر شوند. در افسردگی شدید، افکار به دلیل احساس بی ارزشی یا عدم لیاقت زندگی یا ناتوانی در کنار آمدن با درد افسردگی متمرکز بر پایان دادن به زندگی است.

غم و اندوه و افسردگی می توانند با هم وجود داشته باشند برای برخی افراد، مرگ یکی از عزیزان، از دست دادن شغل یا قربانی یک حمله فیزیکی یا یک فاجعه بزرگ شدن می تواند منجر به افسردگی شود. هنگامی که غم و افسردگی همزمان اتفاق می افتند، اندوه شدیدتر است و بیشتر از غم بدون افسردگی طول می کشد.

تمایز بین غم و اندوه و افسردگی مهم است و می تواند به افراد در دریافت کمک، حمایت یا درمان مورد نیاز کمک کند.

 

عوامل خطر برای افسردگی

 

افسردگی می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد – حتی فردی که به نظر می رسد در شرایط نسبتا ایده آل زندگی می کند.

عوامل متعددی می توانند در افسردگی نقش داشته باشند:

 •  بیوشیمی: تفاوت در برخی مواد شیمیایی در مغز ممکن است به علائم افسردگی کمک کند.
 •  ژنتیک: افسردگی می تواند در خانواده ها وجود.داشته باشد. به عنوان مثال، اگر یکی از دوقلوهای همسان افسردگی.داشته باشد، دیگری ۷۰ درصد احتمال دارد که در طول زندگی به این بیماری.مبتلا شود.
 •  شخصیت: به نظر می‌رسد.افرادی که عزت نفس پایینی.دارند، به راحتی تحت.تاثیر استرس قرار.می‌گیرند یا عموماً بدبین هستند، بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند.
 •  عوامل محیطی: قرار گرفتن مداوم در معرض خشونت، بی توجهی، سوء استفاده یا فقر ممکن است برخی از افراد را در برابر افسردگی آسیب پذیرتر کند.

منبع: https://www.psychiatry.org/patients-families/depression/what-is-depression