+98 - 21 - 88685945 - mob.: 09211961192 info@yekdel.com

حتی اگر میلیون‌ها بار کاری را انجام داده باشیم، مانند راه رفتن از پله‌ها، سفارش از منو، یا سخنرانی در جمع تحت فشار یا زیر نگاه دیگران، دستپاچه می‌شویم و ابتدایی‌ترین مهارت‌ها را از دست می‌دهیم.

 

 چگونه از خاموش شدن مغز تحت فشار جلوگیری کنیم؟

 

با این سه نکته این کار را انجام دهید:

 

۱٫ هیجان زده شوید.

 

محققین پشت یک مطالعه خنده دار اما محکم در مجله روانشناسی تجربی، شرکت کنندگان را وادار کردند که سطرهای ابتدایی آهنگ از باور داشتن دست نکش را بخوانند.

اما در میانه‌ی آهنگ، هر یک از شرکت‌کنندگان موظف شد که یک عبارت خاص را با صدای بلند بگوید و – مهمتر از همه – تمام تلاش خود را برای باور کردن آن انجام.دهد. عبارات: «من مضطرب هستم»، «هیجان زده هستم»، «آرام هستم»، «عصبانی هستم»، «غمگین هستم» یا اصلاً هیچ اظهارنظری نمی.کنم.

در مرحله بعد، نرم افزار تشخیص صدا هر عملکرد کارائوکه را در میزان صدا، زیر و بم و مدت زمان نت امتیاز.داد.

کدام گروه بدترین عملکرد را داشت؟ حدس زدید: گروهی که گفتند: «من مضطرب هستم». این منطقی است.

اما چه کسی بهترین عملکرد را داشت؟ ممکن است فکر کنید گروهی بود که گفت: “من آرام هستم.” این همان چیزی است که ما سعی می کنیم قبل از یک لحظه بزرگ به خود بگوییم، چه از طریق تنفس عمیق باشد و چه سایر تلاش های آرامش‌بخش. اما در عوض، برنده گروهی بود که می‌گفت: “من هیجان زده هستم.”

چرا این هیجان تفاوت ایجاد می‌کند؟ قبل از یک لحظه بزرگ، ما از نظر فیزیولوژیکی فعال می‌شویم. حتی اگر به خودمان بگوییم آرام باش، کند کردن ضربان قلب و اعصاب به هم ریخته دشوار است.

به جای اینکه بخواهیم فیزیولوژی خود را تغییر دهیم، می توانیم طرز فکر خود را با گفتن “من هیجان زده هستم” تغییر دهیم. این گفت گو با خود، موضوع را از یک تهدید، که منجر به اضطراب می‌شود، به فرصت تغییر می‌دهد.

 

 ۲٫بر فشار محیطی غلبه کنید (با استفاده از یک روال).

 

تشریفات زیادی در تمام انواع ورزش‌ها رخ می‌دهند. گلف را در نظر بگیرید: تایگر وودز پیش از زدن توپ، روالی را دنبال می‌کرد که دقیقاً ۱۸ ثانیه به طول می‌انجامید: هم ترازی را بررسی کنید، پاها را تنظیم کنید، دو نگاه به توپ و سپس توپ زدن.

در بسکتبال کارل مالون توپ را دریبل کرده و زیر لب غر می‌زد. تا امروز هیچ کس نمی داند او با خودش چه گفته است. اما هر چه بود، کارساز بود: او رکورد دار بیشترین پرتاب آزاد شد.

در عامیانه، مردم گاهی اوقات به روال های قبل از اجرا به عنوان “OCD” اشاره می کنند، اما این دو نوع مراسم کاملاً متفاوت هستند. یک مراسم OCD واقعی – اجبار – در پاسخ به یک فکر اضطراب آور – وسواس- انجام می‌شود. هدف از این مراسم خنثی کردن اضطراب است.

در مقابل، هدف از روال قبل از اجرا، تنظیم برانگیختگی فیزیولوژیکی، تمرکز، و قرار دادن بدن در حالت خلبان خودکار است تا بتواند حرکتی را انجام دهد که تفکر بیش از حد مانع آن می‌شود.

 

دیدگاه دانشمندان در مورد تاثیر روال در کاهش فشار

 

البته داوران علمی هنوز دقیقاً درباره نحوه عملکرد آن صحبت نمی‌کنند. حتی یک متاآنالیز از روتین های قبل از اجرای ورزش‌های متنوع مانند بولینگ، واترپلو، ژیمناستیک و راگبی نشان داد که دانشمندان کاملاً نمی دانند که چگونه این همه پرش و غر زدن و زانو خم کردن باعث می شود جادو اتفاق بیفتد.

اما تا آن زمان، ادامه دهید و آن را امتحان کنید. در بدترین حالت، لحظه ای آرام را برای خود می خرید. در بهترین حالت، از مزایای بهبود تمرکز و ورود آرام به حرکت خود بهره مند خواهید شد.

 

۳٫سر تکان دهید.

 

از مطالعه‌ای در مجله روان‌شناسی ورزش و تمرین، نکته‌ای ظریف و در عین حال قدرتمند به دست آمده است.

محققان از ۱۵۰ عضو کراس فیت خواستند در یک مطالعه که ظاهراً در مورد استفاده از هدفون در حین ورزش بود، شرکت کنند.

محققان شرکت کنندگان را به دو گروه تقسیم کردند. از یک گروه خواسته شد که سه عبارت مثبت در مورد آمادگی جسمانی فعلی خود را بنویسند و به صورت صوتی ضبط کنند، مانند “من در شرایط فیزیکی واقعاً خوبی هستم” یا “من هر روز بسیار سخت تمرین کرده ام.” گروه دیگر سه گزاره منفی را ثبت.کردند، مانند: “من خیلی وقت ها مجروح می.شوم” یا “بیشتر از حد معمول احساس خستگی می کنم.”

سپس، هر یک از شرکت‌کنندگان از طریق مجموعه‌ای از هدفون، به اظهارات ضبط‌ شده خود گوش دادند. به آن‌ها گفتند که هدفون‌ها، از نظر عواملی مانند راحتی و تناسب آزمایش می‌شوند.

ظاهراً برای آزمایش این موضوع، از آن‌ها خواسته شد که سرشان را بالا و پایین ببرند – تقلید از تکان دادن سر به نشانه موافقت بدون اینکه واقعاً به آن‌ها گفته شود سرشان را تکان دهند – یا سرشان را پهلو به پهلو تکان دهند، که تقلید از تکان دادن سرشان به نشانه مخالفت بود.

سپس از هر شرکت کننده خواسته شد یک پرش عمودی، ۳۰ اسکات و چهار ددلیفت انجام دهد.

 

نتیجه چه بود؟

 

شرکت‌کنندگانی که به همراه اظهارات مثبت خود سرشان را با موافقت تکان دادند، عملکرد ورزشی خود را به صدر رنکینگ رساندند. کسانی که برای اظهارات منفی خود سر تکان دادند، عملکردشان را مختل کرده و بدترین بازده را داشتند و کسانی که حرکت سرشان با مثبت یا منفی مخالف بود؟ اظهارات آن‌ها اساساً خنثی شد.

به طور مخفیانه، محققان می‌خواستند بدانند که آیا حرکات فیزیکی در جهت تأیید یا رد، می‌تواند هر آنچه را که به خود می‌گوییم تقویت کند. نتیجه گیری؟ بله.

وقتی به خود می گویید “من این را بلدم” یا حتی بهتر از آن، “من هیجان زده هستم”، سری تکان دهید. بدن شما توجه دارد.

 

مبارزه با فشار محیطی

 

با جریان فیزیولوژی خود پیش بروید و به خود بگویید که هیجان زده هستید، که فرصت ایجاد می کند. وضعیت خود را با یک روال تثبیت کنید، که تمرکز را ایجاد می‌کند. و در حالی که با خود صحبت می‌کنید، سر تکان دهید، که باعث تایید می شود. نتیجه؟ در دنیایی که برخی پیروز می شوند، برخی بازنده می‌شوند، و برخی تماشاگر هستند، مطمئناً شما اجرای فوق العاده‌ای خواهید داشت.

منبع:

 https://www.psychologytoday.com/intl/blog/how-be-yourself/202106/3-proven-tips-help-you-perform-under-pressure