+98 - 21 - 88685945 - mob.: 09211961192 info@yekdel.com

اختلال نقص توجه/بیش فعالی (ADHD) یک اختلال رشدی است که با مشکلات تمرکز، توجه و کنترل تکانه مشخص می شود که بر زندگی روزمره فرد تأثیر می گذارد.

بزرگسالان مبتلا به ADHD اغلب برای مدت طولانی در تمرکز مشکل دارند، به راحتی حواسشان پرت می شود یا ممکن است قبل از فکر کردن عمل یا صحبت کنند. در حالی که همه ما ممکن است هر از گاهی با این مشکلات روبرو شویم، افراد مبتلا به ADHD در این زمینه ها مشکلات قابل توجه و مداومی دارند که می تواند بر زندگی گسترده تر آن‌ها، به ویژه مطالعه، کار و روابط آن‌ها تأثیر بگذارد.

حدود ۲ تا ۳ درصد از بزرگسالان مبتلا به ADHD تشخیص داده می شوند. در حالی که ADHD در دوران کودکی شروع می شود، علائم معمولاً با بزرگتر شدن کودکان بهبود می یابد. حدود ۱۵ درصد افراد در بزرگسالی همچنان به ADHD مبتلا هستند.

درمان با توجه به نیاز فرد متفاوت است. افراد مبتلا به ADHD خفیف بدون سایر مشکلات رشدی یا سلامت روان، عموماً با طیف وسیعی از استراتژی های روانشناختی خوب عمل می کنند. کسانی که کنترل علائم یا سایر نگرانی‌های سلامت روانی دارند، اغلب از ترکیبی از دارو و حمایت روانی بهره می‌برند.

 

علائم

 

علائم و نشانه های کلیدی نقص توجه/بیش فعالی (ADHD)دو حوزه اصلی دشواری را پوشش می دهد. عدم تمرکز و بیش فعالی/تکانشگری، اگرچه در بزرگسالان بیش فعالی و تکانشگری ممکن است کمتر آشکار باشد.

 

عدم تمرکز

 •  مشکل در تمرکز
 • مشکل در متمرکز ماندن
 • فراموشی
 • مشکل در سازماندهی کارها و فعالیت ها
 • تمایل به گم کردن وسایل

 

بیش فعالی/ تکانشگری

 •   بی قراری و ناآرامی
 •  مشکل با نشستن برای مدت طولانی
 • مشکل با شرکت در فعالیت های ساکت
 • دشواری در انتظار برای نوبت
 • عمل یا صحبت قبل از فکر کردن

 

برای اینکه یک فرد مبتلا به ADHD تشخیص داده شود، در حال حاضر باید چندین علامت داشته باشد. علائم باید قبل از ۱۲ سالگی شروع شده باشد، و مشکلات باید در دو یا چند موقعیت (مانند خانه و محل کار) وجود داشته باشد.

علائمی که بعداً در زندگی ظاهر می شوند بعید است ADHD باشند و باید فورا مورد ارزیابی قرار گیرند.

بسته به مشکلات اصلی که فرد تجربه می کند، سه نوع ADHD وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

 • غالباً بی توجه: فرد بیشتر علائم بی توجهی را دارد تا بیش فعالی یا تکانشگری.
 • غالباً بیش فعال- تکانشگر: فرد بیشتر علائم بیش فعالی و تکانشگری را دارد تا بی توجهی.
 • ترکیبی: فرد دارای علائم بی توجهی و بیش فعالی- تکانشگری است.

 

علت اختلال نقص توجه/بیش فعالی (ADHD)

 

هیچ علت واحدی برای ADHD وجود ندارد. در عوض، طیف وسیعی از عوامل مربوط به ژن‌های افراد، زیست عصب‌شناسی (ساختار و عملکرد مغز) و محیط وجود دارد که شانس ابتلا به ADHD را افزایش می‌دهد.

 

ژن ها

به نظر می رسد یک جزء ژنتیکی قوی در ADHD وجود دارد. ADHD در خانواده ها دیده می شود و داشتن بستگانی مبتلا به این اختلال یکی از قوی ترین عوامل خطر است.

 

عوامل نوروبیولوژیکی

در بزرگسالان مبتلا به ADHD، تحقیقات برخی از تفاوت‌ها را در مناطقی از مغز و فعالیت مغز که به حافظه کوتاه‌مدت، توانایی تمرکز و توانایی انتخاب مربوط می‌شود، پیدا کرده است.

همچنین تفاوت هایی در فعالیت مغزی مرتبط با توجه و خودتنظیمی، یعنی توانایی تمرکز و همچنین مدیریت احساسات، تفکر و رفتار مشاهده شده است.

 

فاکتورهای محیطی

برخی عوامل محیطی نیز ممکن است در بروز علائم اختلال نقص توجه/بیش فعالی (ADHD) نقش داشته باشند. این موارد عبارتند از:

عوامل مربوط به بارداری و تولد: سیگار کشیدن مادر، سوء مصرف الکل و مواد، استرس در دوران بارداری، همچنین وزن کم نوزاد هنگام تولد و نارس بودن، همه عوامل مرتبط با ADHD هستند.

 

روابط اولیه زندگی و فرصت های یادگیری: بزرگ شدن در خانواده ای با تعارض زیاد، یا بدون فرصت های مناسب برای یادگیری مهارت های خودتنظیمی، توجه و تمرکز می تواند منجر به مشکلاتی در این زمینه ها شود.

 

برخی از سموم محیطی: سمومی مانند سرب می توانند بر رشد و رفتار مغز تأثیر بگذارند.

 

عوامل مربوط به رژیم غذایی: برای برخی افراد (حتی بدون ADHD) توجه و تمرکز ممکن است تحت تأثیر کمبودهای تغذیه ای (مانند روی، منیزیم، اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه) و حساسیت به برخی غذاها (مانند شکر، رنگ های خوراکی مصنوعی) قرار گیرد. با این حال، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه این موارد باعث ADHD می‌شوند وجود ندارد و در صورت نگرانی احتمالی در این مورد، باید با یک متخصص برای ارزیابی این مسائل مشورت شود.

 

منبع:

https://psychology.org.au/for-the-public/psychology-topics/adhd-in-adults