+98 - 21 - 88685945 - mob.: 09211961192 info@yekdel.com

انتقاد مداوم می تواند اثرات بلندمدتی بر عزت نفس و روابط بزرگسالی داشته باشد.

 

۱٫نمی‌توانید به خودتان اعتماد کنید.

انتقاد مداوم در اوایل زندگی می تواند این تصور را ایجاد کند که آنچه فکر می کنید، احساس می کنید یا انجام می دهید به نوعی اشتباه است. در نتیجه، شما اغلب گرفتار شک و تردید هستید.

 

۲٫برای مواجهه با چالش های جدید دودل هستید.

خودتردیدی و اعتماد به نفس پایین، باور داشتن به توانایی فردی برای انجام یک کار جدید را دشوار می کند. شما اغلب در محیط امن خود باقی می‌مانید و ترجیح می دهید به جای روبه رو شدن با خطر شکست، اصلا تلاش نکنید.

 

۳٫عقب نشینی از اشتباهات سخت است.

اشتباه کردن یک امر انسانی است اما زمانی که خطایی بکنید، انگار مهر تاییدی بر احساس نقص شما خواهد بود. حتی یک اشتباه ساده می‌تواند تمام شکست‌های گذشته‌تان را یادآوری کند، زیرا احساس ارزشمندی شما به شدت کاهش می‌یابد.

 

۴٫تمایل دارید کمال گرا باشید.

تلاش‌های شما برای کامل بودن ناشی از غرور کاریتان نیست. بلکه ترس از خراب کردن و آشکار شدن نارسایی‌تان شما را وادار به کمالگرایی می‌کند.

 

۵٫انجام یک کار زمان زیادی از شما می گیرد.

ساختن ایمیل، انتخاب کارت تولد، نوشتن مقاله یا هر چیز دیگری می تواند زمان زیادی طول بکشد تا از اشتباه جلوگیری کنید. حتی ممکن است ضرب‌الاجل‌ها را از دست بدهید، زیرا تلاش‌های شما برای انجام «درست» هر چیزی در روند کارها اختلال ایجاد می‌کند.

 

۶٫مدام عذرخواهی می کنید.

مادر یا پدرتان به سرعت به شما این احساس را می‌دادند که اشتباه کرده‌اید، و بنابراین ممکن است تصور کنید که دیگران هم شما را در همین راستا می‌بینند.

 

۷٫اغلب حالت تدافعی دارید.

شما در کودکی یاد گرفتید که برای حملات احتمالی آماده باشید تا در برابر آن‌ها از خود محافظت کنید. واکنش‌های تدافعی‌تان ممکن است باعث شود دوستان یا همسر به خاطر اینکه «همیشه برداشت بدی از رفتار آن‌ها دارید» از شما ناراحت شوند – که البته به بهبود حالت تدافعی شما کمکی نمی‌کند.

 

۸٫برای باور داشتن به دیگران مشکل دارید.

حتی زمانی که دوستان و خانواده عشق خود را به شما ابراز می‌کنند، در اعماق وجودتان گمان می‌کنید که به نوعی از شما خسته شده‌اند (پپینگ و همکاران، ۲۰۱۵). اگر والدینتان رفتار گیج‌کننده‌ای داشتند، مثلا لحظه‌ای با شما مهربانانه رفتار می‌کردند و لحظه‌ای دیگر با کلمات تند شما را خطاب می‌نمودند، این تمایل می‌تواند شدیدتر باشد.

 

۹٫به ندرت تعریف دیگران را می‌پذیرید.

وقتی کسی چیز خوبی به شما می‌گوید، راهی برای منحرف کردن آن پیدا می‌کنید – اغلب با انتقاد از خود؛ مثلاً اگر بگویند پیراهن جدید شما را دوست دارند، شما می گویید که این رنگ خیلی به شما نمی‌آید و به هر طریقی، هر نکته مثبتی را که دیگران متوجه آن می شود، خنثی می کنید.

 

۱۰٫اضطراب اجتماعی زیادی را تجربه می کنید.

در نتیجه عدم اعتماد به دیدگاه مثبت دیگران، اغلب از قضاوت یا انتقاد آن‌ها می ترسید. ممکن است نگران این باشید که خود را خجالت زده کنید، کاری تحقیرآمیز در ملاء عام انجام دهید، یا در مکالمات ناخوشایند به نظر برسید.( برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید)

 

۱۱٫منتقد درونی خشنی دارید.

صدای والدین انتقادگر شما درونی می شود و اکنون انتقاد آن‌ها از درون می آید. اگر به دقت گوش کنید، ممکن است در صحبت با خودتان انعکاس صدای والدینتان را بشنوید.

 

۱۲٫شما مستعد افسردگی هستید.

تمام آن خودگویی های منفی و احساس بی کفایتی مضر است و در نتیجه خلق و خوی شما آسیب می بیند (مک لئود و همکاران، ۲۰۰۷). متأسفانه، ممکن است حتی به خاطر اینکه افسرده هستید نیز از خود انتقاد کنید، و یک مارپیچ رو به پایین از خلق و خوی ضعیف و نفرت از خود را ایجاد نمایید.

 

۱۳٫تمایل دارید از دیگران انتقاد کنید.

به همان اندازه که دوست ندارید مورد انتقاد قرار بگیرید، سخت است که این کار را با دیگران انجام ندهید. شما به راحتی و خودکار عیوب دیگران را می بینید. انتقاد از خود، در نگرش شما نسبت به دیگران منعکس می شود – شاید به عنوان دفاعی در برابر عزت نفس پایین.

 

۱۴٫روابط شما با خواهر و برادرتان تیره است.

مایه تاسف است که رفتار ضعیف والدین اغلب به روابط دشوار خواهر و برادرها منجر می شود (پورتنر و ریگز، ۲۰۱۶). در حالی که ممکن است دوره هایی از صمیمیت و ارتباط خوب را داشته باشید، اساسا به یکدیگر اعتماد ندارید.

 

۱۵٫اغلب در مورد چیزها بیش از حد فکر می کنید.

شک به خود و بی اعتمادی باعث می شود که زمان زیادی را در ذهن خود بگذرانید: تجزیه و تحلیل، بررسی و شک کردن. ممکن است زمان زیادی را در سر خود بگذرانید تا جایی که حتی احساس کنید از بدن خود جدا شده اید.

 

۱۶٫نیاز به اثبات خود دارید.

بطور کلی، احساس نمی‌کنید که «به اندازه‌ی کافی» خوب هستید – به اندازه‌ی کافی باهوش نیستید، به اندازه‌ی کافی خوش تیپ نیستید، به اندازه‌ی کافی موفق نیستید، به اندازه‌ی کافی ثروتمند نیستید.

 

همه افرادی که با والدین انتقادگر بزرگ شده اند، این الگوها را ندارند. بعلاوه داشتن چند مورد از این علائم لزوماً به این معنا نیست که شما یک والد انتقادگر داشته‌اید. اما اگر بسیاری از این موارد در مورد شما صدق میکند، یک بار دیگر با دقت گذشته خود را مرور کنید و الگوهای مخرب را بیابید.

منبع: https://www.psychologytoday.com