+98 - 21 - 88685945 - mob.: 09211961192 info@yekdel.com

افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید معتقدند که دیگران قصد آسیب رساندن یا سوء استفاده از آن‌ها را دارند.

داشتن ویژگی های شخصیتی پارانوئید، خطر ابتلا به اختلالات مصرف مواد را افزایش می دهد و به طور قابل توجهی بر توانایی افراد برای اعتماد به دیگران (از جمله اعضای خانواده و دوستانی که ممکن است در تلاش برای حمایت از آن‌ها باشند) تأثیر می‌گذارد. افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید به احتمال بیشتری برای ایجاد یک شبکه اجتماعی پایدار دچار مشکل خواهند بود.

 

در حالی که افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید ممکن است با درمان مخالف باشند،.می توانند از مداخلات هدفمندی که تحریف های شناختی آن‌ها را به چالش می کشد.و به آن‌ها کمک می‌کند اعتماد بیشتری به متخصصان و همسالان خود داشته باشند، بهره مند شوند.

 

اختلال شخصیت پارانوئید چیست؟

 

اختلال شخصیت پارانوئید یکی از سه اختلال شخصیت.خوشه A می‌باشد که در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) ذکر شده است. اختلال شخصیت اسکیزوئید، اسکیزوتایپی و پارانوئید به عنوان اختلالات شخصیت “عجیب و غریب” نامیده می شوند و ویژگی های مشترکی با اختلال روان پریشی اسکیزوفرنی دارند.

 

اختلالات شخصیت از بسیاری جهات با سایر اختلالات روانپزشکی متفاوت است. افرادی که دارای ویژگی های شخصیتی پارانوئید هستند،.کمتر به این ویژگی‌ها به عنوان علائم اختلال نگاه می کنند و به احتمال زیاد آن‌ها را بخشی از هویت یا شخصیت خود می دانند.

 

در حالی که سایر بیماری های روانی ممکن است در سال های بعد ایجاد شوند،.تأثیرات دوران کودکی اغلب منجر به اختلالات شخصیتی می شود که در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی ایجاد شده و در طول زمان ادامه می یابد. این اختلالات منعکس کننده رفتارهایی هستند که در دوران کودکی سازگار بودند اما در بزرگسالی ناسازگار می‌شوند.

 

علائم اختلال شخصیت پارانوئید

 

بیشتر علائم اختلال پارانوئید منعکس کننده بی اعتمادی به جهان و سایر افراد است.

این اختلال در درجه اول توسط الگوهای تفکر ایجاد می شود. افراد مبتلا به این اختلال معتقدند که دیگران قصد آسیب رساندن به آن‌ها یا سوء استفاده از آن‌ها را دارند. رفتارهای معمولی اختلال شخصیت پارانوئید که می‌تواند از نظر شدت متفاوت باشد،.شامل موارد زیر است:

 

  • عصبی بودن
  • مشکل داشتن در اعتراف به اشتباهات خود
  • سردی یا کمبود احساسات
  • تقریباً به طور کامل از تماس اجتماعی با دیگران کناره گیری می‌کنند
  • درگیر شدن بیش از حد در تعقیب، پیگیری و رفتارهای پلیس‌گونه
  • تندخویی و واکنش بیش از حد به موارد جزئی
  • مواجهه حضوری یا تلفنی با افراد به اتهام خیانت

 

نشانه های اختلال شخصیت

 

علائم اختلال شخصیت پارانوئید اغلب برای ناظران بیرونی آشکارتر از افرادی است که این اختلال را دارند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید معمولاً ویژگی های اختلال پارانوئید را بخشی از شخصیت خود می‌دانند.

 

افرادی که نسبت به دیگران ابراز سوء ظن می کنند، همیشه پارانوئید نیستند، و اختلال شخصیت پارانوئید تنها با شناسایی علائمی که برای مدت طولانی باقی می مانند، به طور دقیق تشخیص داده می شود که دلایل معقول بی اعتمادی را رد می‌کند.

 

به عنوان مثال، افرادی که تحت تعقیب قرار گرفته‌اند ممکن است به دلایل خوبی پارانویا را نشان دهند،.اگرچه احتمالاً به مرور زمان بهبود می‌یابند و دوباره به دیگران اعتماد می‌کنند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید.تمایل به حفظ همان درجه پارانویا در طول زمان و برای طیف وسیعی از روابط را دارند، حتی اگر اخیراً هیچ آسیب یا سواستفاده‌ای را تجربه نکرده باشند.

 

نمونه های اختلال شخصیت پارانوئید شامل طیف وسیعی از رفتارها می شود. یک فرد مبتلا به این اختلال ممکن است خود را در خانه منزوی کند و از پنجره هر رهگذری را زیر نظر بگیرد. شخص دیگری ممکن است یک تئوری توطئه پیچیده را با استفاده از بریده های روزنامه که به دیوارش چسبانده شده است، دنبال کند.

 

با این حال، بسیاری از مردم بی سر و صدا از علائم این اختلال رنج می برند و تنها با نشانه های ظریفی مانند صحبت‌های خشمگینانه یا نگاه‌های پنهان،.پارانویای خود را به دیگران نشان می‌دهند. برخی احساس می کنند که دیگران آن‌ها را باور نمی کنند.و با پشتکار در تلاش هستند تا سوء ظن خود را پنهان کنند.

 

علل اختلال شخصیت پارانوئید

 

مانند سایر اختلالات شخصیت، علل اختلال شخصیت پارانوئید معمولاً در یکی.از.سه دسته قرار می گیرند: ژنتیکی، بیولوژیکی یا محیطی. اختلال شخصیت پارانوئید ارتباط نزدیکی با سابقه خانوادگی اختلالات شخصیت خوشه‌ A ، اسکیزوفرنی یا سایر اختلالات روان پریشی دارد.

 

همچنین ارتباط قوی بین اختلال شخصیت پارانوئید و سوء استفاده در دوران کودکی وجود دارد. افراد مبتلا به این اختلال اغلب.دارای سابقه آسیب های دوران کودکی همراه با محیط‌های خانوادگی هستند که از نظر عاطفی سرد بودند. افراد مبتلا به این اختلال معمولاً.در دوران رشد احساس محبت چندانی نداشتند و مستقیماً مورد آزار و اذیت قرار می گرفتند یا در معرض خشونت های مکرر بین والدین خود قرار داشتند.

منبع: www.therecoveryvillage.com