+98 - 21 - 88685945 - mob.: 09211961192 info@yekdel.com

 

جیران اخیراً به شهر جدیدی نقل مکان کرده است و احساس تنهایی می کند، اما پیدا کردن دوستان جدید برای او سخت به نظر می رسد. او آرزو می کند که راه آسان تری وجود داشته باشد.

محسن قرارهای دوم خیلی کمی دارد. او از ملاقات با افراد جدید احساس ناراحتی می کند و نمی‌داند چگونه مکالمات خود را با دیگران پیش ببرد. او به این فکر می کند که چگونه ارتباطات واقعی تری ایجاد کند.

ملیکا از گردهمایی‌های اجتماعی می ترسد. او با گپ زدن مشکل دارد و در گفتگوهای معمولی احساس بی‌حوصلگی می کند. او با خود فکر می کند: «بیهوده به نظر می رسد که به این رویدادها بروم و صحبت‌های کسل کننده‌ای داشته باشم.»

 

کلید ارتباط موثر چیست؟

 

آیا شما هم مانند جیران، محسن یا ملیکا با این مسائل رو به رو شده‌اید؟ اگر چنین است، پرسشگری عمودی می‌تواند برای شما راه حل مناسبی باشد.

این تکنیک ساده و در عین حال فوق‌العاده مؤثر مکالمه، به افراد کمک می‌کند تا در سطح عمیق‌تری ارتباط برقرار کنند.

اگر در خانه‌ای بزرگ شده‌اید که افراد آن از نظر عاطفی بی‌توجه بودند، احتمالاً با کمبود ارتباطات، نادیده‌گرفته شدن احساسات و مکالمات سطحی آشنا هستید. یادگیری نحوه صحبت کردن با کسی در سطح عمیق تر و احساسی دشوار است زیرا الگوی درستی برای انجام این کار نداشتید. در عوض، به شما یاد داده‌اند که چگونه با استفاده از حقایق و منطق ارتباط برقرار کنید تا از مکالمه ای که ممکن است احساسی باشد، اجتناب ورزید.

یادگیری نحوه برقراری ارتباط با استفاده از پرسشگری عمودی در یافتن دوستان جدید، تقویت روابط از قبل ایجاد شده و افزایش کیفیت تعاملات روزمره شما با دیگران کمک می کند.

 

پرسشگری عمودی و افقی

 

هر دو سؤال عمودی و افقی شامل پرسیدن سؤال در حین یک مکالمه است. اما پرسش عمودی باعث می‌شود شخصی که با او صحبت می‌کنید به درون خود برگردد و عمیق‌تر به پاسخش فکر کند.

پرسش‌های عمودی کلیدی برای جذاب‌تر کردن و رضایت‌بخش‌تر کردن صحبت‌های کوچک یا گفتگوی معمولی برای شما و طرف مقابل است. این تکنیک محیط مکالمه‌ای سرشار از کنجکاوی و درک متقابل را ایجاد می کند.

پرسش افقی به دنبال کشف حقایق و اطلاعات است. این‌ها اغلب سوالات بسته‌ای هستند که پاسخ خاصی را بدون جایی برای توضیح ایجاد می کنند.

بیایید نگاهی به تفاوت سؤالات عمودی و افقی بیندازیم:

 

سوالات افقی / سوالات عمودی

 

حالت خوبه؟ چرا ناراحت بنظر میرسی؟

کار شما چیست؟ چگونه به این کار علاقه‌مند شدید؟

تعطیلات خوش گذشت؟ کدام بخش از سفر برایت جذاب تر بود (بیش‌تر خوش گذشت)؟

کجا بزرگ شدید؟ دوران کودکی شما چطور بوده است؟

آیا طبیعت را دوست دارید؟ از چه نوع فعالیت هایی در فضای باز لذت می برید؟

سوالات افقی برای جمع آوری اطلاعات راحت هستند. این نوع سوالات می توانند مقدمه یک سوال عمودی باشند. ممکن است به صورت افقی شروع کنید و بپرسید، “چه کاری انجام می‌دهید؟” و سپس به صورت عمودی با “چگونه به این کار علاقه‌مند شدید؟” گفت و گو را ادامه دهید.

وقتی سوال عمودی می‌پرسید، نگاهی اجمالی به دنیای درونی یک فرد می‌اندازید – تاریخچه، پیشینه، احساسات، خواسته‌ها و ترجیحات. من از شما می‌خواهم که آن را با یک دوست، یک همکار، همسر یا حتی یک غریبه امتحان کنید تا ببینید چه نتایج شگفت آوری در پی خواهد داشت.

 

مکالمه افقی در حال سقوط

 

بهرام: مدت زیادی از دور هم جمع شدن ما گذشته است! چند سال گذشته؟

مریم: هوم…الان باید حدود هشت سال باشه!

بهرام: چقدر زود گذشت. الان تو مشغول چه کاری هستی؟

مریم: من به عنوان پرستار اطفال کار می کنم. تو چطور؟ هنوز در بخش فروش کار می‌کنی؟

بهرام: بله! من مدیر یک نمایندگی خودرو هستم.

مریم: چه عالی! از دانشگاه هنوز با کسی در تماس هستی؟

بهرام: بله، هر چند وقت یک بار با سعید، سهیل و شیما صحبت می کنم.

مریم: یادش بخیر. انقدر سرم شلوغ بود که با افراد زیادی در ارتباط نبودم.

بهرام: پس ساعت‌های کاریت طولانی است؟

مریم: اوه، بله. شیفت کاری من ۱۲ ساعته که واقعا خسته کننده است.

با وجود اینکه بهرام و مریم اطلاعات جدیدی در مورد یکدیگر به دست آورده اند، آن‌ها در یک مسیر پرسش و پاسخ گیر افتادند. پرسش افقی اغلب می تواند شبیه یک بازجویی باشد تا یک برخورد دوستانه. هم بهرام و هم مریم فرصت‌هایی را برای حرکت عمودی و کشف چیزی با محتوای بیشتر از دست داده‌اند. اگر آن‌ها با این سرعت پیش بروند، مکالمه کاملاً کسل کننده خواهد شد.

در زیر خواهید دید که چگونه گفتگو می تواند با پرسش عمودی زنده شود.

 

یک مکالمه عمودی که عمیق‌تر می‌شود

 

بهرام: پس در رشته پرستاری مشغولی. آیا از کارت راضی هستی؟

مریم: من در بخش اطفال کار می‌کنم و خیلی آن را دوست دارم.همیشه کار کردن با بچه ها را دوست داشتم.

بهرام: چه خوب. چه چیزی از کار کردن در بخش اطفال انقدر برایت جذاب است؟

(مریم به سوال بهرام پاسخ می دهد و به دلیل علاقه نشان دادن بهرام احساس صمیمیت و راحتی می‌کند. بهرام متوجه می شود که مریم به دلیل کمک به والدینش در مراقبت از خواهر و برادرها در دوران کودکی، علاقه زیادی به کمک به مردم، به ویژه کودکان دارد. این روش مکالمه به بهرام هم اجازه می‌دهد مسائل عمیق تری را با مریم در میان بگذارد.)

مریم: پس تو در نمایندگی ماشین پدرت کار می کنی. کار کردن با پدرت چطور است؟

بهرام: در واقع، من الان کسی هستم که نمایندگی را اداره می کنم. پدرم پارسال فوت کرد، صادقانه بگویم… کار چالش برانگیزی بوده است. مدیریت یک تجارت خانوادگی و غم از دست دادن پدرم اوضاع را برایم سخت کرده بود.

مریم: خیلی متاسفم. چطور به این خوبی از پس اوضاع برامدی؟

بهرام: من سعی می کنم مراقبت از خودم را در اولویت قرار دهم. مطمئنم تو هم در زمینه پرستاری این موضوع را تجربه کردی که وقتی از دیگران مراقبت می کنی یا همیشه برنامه‌ات شلوغ است، به راحتی می‌توانی از خودت غافل شوی.

مریم: چه خوب که مراقب خودت هستی. کاش به من هم چند راهنمایی در این مورد بدهی!

بهرام و مریم به لطف پرسش های عمودی در حال درک احساسات، پیشینه ها و چالش های زندگی یکدیگر هستند.

 

پرسشگری عمودی می تواند ابرقدرت شما باشد

 

پرسش عمودی می تواند مکالمات کسل کننده با دیگران را زنده کند، ارتباطات شما را عمیق تر کند و حتی برخی از اضطراب های اجتماعی را کاهش دهد. داشتن این مهارت می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد و به شما کمک کند هنگام گفتگو با دیگران احساس آمادگی کنید. بنابراین، دیگر نیازی به ترس از صحبت های کوتاه نخواهید داشت.

بیشتر کسانی که با غفلت عاطفی دوران کودکی بزرگ شده‌اند، با ارتباطات، به‌ویژه مکالمه‌هایی که احساسات را آشکار می‌کنند، دچار مشکل هستند. این مهارت نیاز به تمرین و بیرون رفتن از منطقه امن شما دارد تا چیز جدیدی را امتحان کنید … اما قطعا ارزشش را خواهد داشت.

درست است که در انتهای کم عمق استخر احساس امنیت بیشتری می‌کنید، اما وقتی دیگران را در حال غواصی و شنا در اعماق استخر ببینید دچار سرخوردگی خواهید شد. با استفاده از این ابزارها می توانید به عمق بیشتری بروید. وقتی آماده شدید، وارد شوید!

 

منبع: PSYCHOLOGYTODAY