+98 - 21 - 88685945 - mob.: 09211961192 info@yekdel.com

کارایی یک سازمان پیش بینی کننده میزان موفقیت یک سازمان در دراز مدت است. بدون شک پیشرفت و توسعه سریع سازمان ها که در سال های اخیر صورت گرفته، با افزایش استفاده از منابع کارایی سازمان‌ها را کاهش داده است.

این یک نگرانی فزاینده است که کارایی و اقتصادی بودن به عنوان یک جنبه حیاتی از رشد سازمانی تلقی نمی‌شود که ممکن است آینده نسل بعد را خراب کند. بنابراین برای محافظت از سرنوشت فردا، شرکت ها باید بر پایداری و استفاده سودآور از منابع در دست تمرکز کنند.

 

تفاوت بین کارایی و اثربخشی سازمان 

 

شاید با مفاهیم اثربخشی سازمانی و کارایی سازمانی آشنا باشید. با این حال باید بدانید که این دو مفهوم با یکدیگر متفاوت هستند. اثربخشی سازمانی توانایی سازمان را برای تولید موفقیت آمیز یا دستیابی به نتایج مورد نظر با حفظ سطح بهره‌وری و مشارکت بالا تعریف می کند. کارایی سازمانی توانایی سازمان برای انجام وظایف با کمترین زمان، پول و تلاش و در عین حال حفظ کیفیت کار را تعریف می‌کند. هم اثربخشی و هم کارایی در رشد یک سازمان بسیار مهم هستند. یک مدیر باید بداند که هر یک از آن‌ها چگونه بر شرکت تأثیر می گذارد و چگونه به حضور سازمان در بازار کمک می کند.

 

چگونه از یک سازمان کارآمد بودن سود می برید؟

 

  • نیروی کار بر اساس اهداف و مقاصد خود هدایت می شود.
  • کاهش هزینه ها و حداقل استفاده از منابع.
  • تخصیص بهتر منابع.
  • نوآوری و ایده های منحصر به فرد را پرورش می دهد.
  • نظم و انضباط و رویکرد جدید در محل کار را در بر می گیرد.

مسیر تبدیل شدن به یک سازمان کارآمد

 

 ۱٫ استراتژی داشته باشید.

راهبردی کردن رویکرد خود برای گنجاندن کارایی در محل کار باید اولین قدم باشد. با انتظارات واقع بینانه و قابل دستیابی شروع کنید که رشد را در عین پایداری بالا می برد. بیشتر روی خودکفایی تمرکز کنید، که به سازمان کمک می‌کند تا با استفاده کمتر از منابع، سود بالایی کسب کند. سازمان‌های موفق پیشرفت درکارایی را بخشی از استراتژی سازمانی خود قرار می‌دهند. علاوه بر این، نوآوری نیز تقویت می‌شود، زیرا مدل‌های کارایی به سازمان‌ها کمک می‌کنند تا هزینه مورد نیاز برای توسعه‌ و ایده‌های جدید را آزاد کنند. با یک استراتژی مستحکم، تلاش برای ایجاد یک سازمان کارآمد، به طور واقع بینانه قابل دستیابی است.

 

 ۲٫ معیارها را تجزیه و تحلیل کنید.

معیارهای یک سازمان می تواند تلاش برای تبدیل شدن به یک محل کار کارآمد را اندازه گیری کند. اعداد هرگز دروغ نمی گویند. در واقع، آن‌ها با تمرکز بر مناطقی که حفره های قابل توجهی وجود دارد به شما کمک می‌کنند. این به معنای پیگیری دوره‌ای پیشرفت است تا فرد بتواند با چالش ها مقابله کند. ردیابی کارایی با معیارهای مناسب به معیارسازی عملکرد همراه با استفاده بهینه از منابع کمک می کند. علاوه بر این، برای استفاده حداکثری از معیارها، یک سیستم بازخورد ایجاد کنید که به شما کمک می‌کند داده‌ها را به عمل پیوند دهید و شفافیتی را حفظ کنید که بهره‌وری با رویکرد درست را موجب می‌شود.

 

 ۳٫ نگرش درست داشته باشید.

برای کارآمد شدن، فرد باید نگرش و خلق و خوی مناسبی برای به حداقل رساندن استفاده از منابع و افزایش تأثیر نتیجه داشته باشد. مدیران باید به رهبری تبدیل شوند که نیروی کار را به سمت کارآمد شدن هدایت کند. این کار به زمان و تمرین نیاز دارد، اما می توان آن را با تلاش های اختصاصی در درازمدت انجام داد. سعی کنید جلسات آموزشی برگزار کنید تا مزایا و تغییرات مثبتی را که کارایی به همراه دارد برجسته سازید. بر رشد همه افراد نظارت داشته و تا آنجا که ممکن است انتقاد سازنده داشته باشید تا روی نقاط ضعف آن‌ها کار کنید.

 

 ۴٫ به هدف متعهد باشید.

پیاده سازی کارایی با مدیر عامل و اعضای ارشد یک سازمان شروع می شود که باید معتبر و همچنین برای همه افراد سازمان قابل مشاهده باشد. هنگامی که مدیریت ارشد نسبت به هدف تبدیل شدن به یک سازمان کارآمد صداقت نشان دهد، همراه کردن نیروی کار نسبتاً آسان می شود. دنبال کردن اهداف و مقاصد در طول زمان به دلیل افزایش اولویت‌ها چالش برانگیز خواهد بود. با این حال، باید اطمینان حاصل شود که کارآمد شدن با ترجیحات در حال رشد سازمان، با گذشت زمان، هماهنگ می‌باشد.

 

 ۵٫ فرهنگ کارآمد داشته باشید.

همه ما می دانیم که آمازون در طول سال ها چگونه رشد کرده و در سطح جهانی به موفقیت دست یافته است. یکی از عوامل تعیین کننده ای که منجر به موفقیت آن‌ها شد صرفه جویی در سازمان آن‌هاست. صرفه جویی توانایی یک سازمان را برای انجام کارهای بیشتر و در عین حال هزینه کمتر تعریف می کند. این به بخشی از فرهنگ شرکت تبدیل شده است و کارکنان هر روز آن را تمرین می کنند.گنجاندن هنر کارآمدی در نیروی کار باید از همان ابتدا که کارمندان به سازمان ملحق می شوند تمرین شود. آمازون نمونه بارز این موضوع است که می توانید از آن الهام بگیرید و شروع به تدوین برنامه ای کنید تا آن را به بخشی از فرهنگ خود تبدیل نمایید. همه باید اهمیت موفقیت را درک کنند و در عین حال مصرف منابع خود را به حداقل برسانند. این برای درآمد شرکت مناسب است، باعث نوآوری کارمندان میشود و تمرینی سالم به سمت یک زندگی مینیمالیستی خواهد بود.

 

 ۶٫ پرورش رفتار شایسته

شایستگی در یک سازمان، مهارت و توانایی نیروی کار برای دستیابی به موفقیت را مشخص کرده و یک عامل اساسی در تمرین کارآمدی محسوب می‌شود. هر کس در سازمان باید نقش و مسئولیت خود را ، بدون هیچ مشکلی بداند. آن‌ها باید در قبال کار خود پاسخگو باشند. به عنوان یک رهبر و یک مدیر، تأکید بر اهمیت مزایای بلندمدتی که کارایی می‌تواند با تغییرات کوچک رفتاری به همراه داشته باشد، حیاتی است. تمام دانش و اطلاعات لازم را که برای پرورش یک رفتار شایسته نیاز دارید جمع آوری کرده و در عین حال به آرامی آن را در محل کار پیاده سازی کنید. به آرامی و پیوسته، همه به تغییرات عادت خواهند کرد و از مزایای یک سازمان کارآمد استقبال خواهند نمود. ساختن یک سازمان کارآمد ممکن است کاری دلهره آور به نظر برسد اما با صبر و استقامت امکان دستیابی به کارامدی ممکن خواهد شد.

 

منبع: https://blog.vantagecircle.com