+98 - 21 - 88685945 - mob.: 09211961192 info@yekdel.com

بی حوصلگی در مقابل شگفتی: حالات مغزی مخالف، احساسات ناسازگار

 

حشیش بر ناحیه‌ای از مغز که مسئول بی حوصلگی و شگفتی است تأثیر می گذارد.

دو تجربه کسالت و شگفتی هرگز نمی توانند همزمان وجود داشته باشند. تحقیقات توضیح می دهد که چگونه هر کدام ممکن است از حالت های متضاد در یک ناحیه مغز ناشی شوند. در این جا به هر تجربه به صورت جداگانه نگاه می کنیم، سپس بررسی خواهیم کرد که چگونه حشیش بر بخشی از مغز ما که در هر دوی این فرایندها دخالت دارد، تأثیر می گذارد.

 

بی حوصلگی

 

تولستوی بی حوصلگی را «اشتیاقی به اشتیاق داشتن» تعریف کرد.

روانشناسی امروز مسئله بی حوصلگی را با اشاره به این موضوع معرفی می‌کند که «تعریف آن هم آسان است و هم دشوار …» حساسیت به بی حوصلگی «با خودکنترلی، اضطراب، افسردگی و مصرف مواد مرتبط است». بعداً،  بر مصرف بیش از حد حشیش به عنوان پایه عصبی برای بی حوصلگی تمرکز خواهیم کرد.

موضوع بی حوصلگی اخیراً محققان را به خود جلب کرده است و دانکرت و ایستوود استدلال می کنند که “بی‌حوصلگی زمانی رخ می دهد که ما در یک معمای میل گرفتار شویم، بخواهیم کاری انجام دهیم اما نمی‌خواهیم کاری انجام دهیم.” تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که وقتی افراد مجبور می‌شوند کارهای تکراری را انجام دهند که فاقد معنا هستند و آنقدر خاصیت تحریکی اندکی دارند که توجه قابل تداوم نیست، کسل می‌شوند.

جی کی چسترتون وقتی نوشت: «هیچ چیز کسالت آوری وجود ندارد، فقط افراد کسل وجود دارند»، حقیقتی اصلی درباره بی حوصلگی را به تصویر کشید.

 

شگفتی

 

گوته معتقد بود “بالاترین چیزی که انسان می تواند به آن دست یابد شگفتی است.”

در سال ۲۰۰۳ زمانی که داچر کلتنر و جاناتان هایت پیشنهاد کردند تجربیات شگفتی را می توان با دو پدیده “عظمت ادراک شده” و “نیاز به سکونت” توصیف کرد، تحقیقات در مورد شگفتی پیشرفت نمود.

خلاصه خوبی از تحقیقات شگفتی در بنیاد مقاله سفید جان تمپلتون، “علم شگفتی” موجود است. این مقاله نتیجه گیری می کند: «تجارب شگفتی چیزی است که روانشناسان آن را خود متعالی می نامند: آن‌ها توجه ما را از خودمان منحرف می کنند، باعث می شوند احساس کنیم بخشی از چیزی بزرگتر از خودمان هستیم، درک ما از زمان را تغییر می دهند و حتی ما را نسبت به دیگران سخاوتمندتر می کنند. “

مطالعات متعدد همچنین شواهدی پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد تجربه شگفتی باعث می‌شود احساس کنیم با دیگران نزدیک تر، مهربان تر و سخاوتمند تر هستیم.

آلبرت انیشتین این موضوع را با گفتن یک جمله خلاصه کرد: «کسی که دیگر نمی تواند برای تعجب مکث کند و با شگفتی احاطه شود، گویی مرده است.»

 

درس های علوم اعصاب از تحقیقات حشیش

 

گیرنده های کانابینوئید پرشمارترین گیرنده های معمولی در مغز هستند، اما به طور تصادفی در سراسر مغز پراکنده نیستند. این گیرنده‌ها در نواحی خاصی مانند هیپوکامپ، نواحی حرکتی، آمیگدال و غیره بیشتر متمرکز هستند. این دلیلی است که چرا THC موجود در حشیش تجربیات خاص خود را ایجاد می‌کند. برای مثال، با تحریک گیرنده های کانابینوئید در هیپوکامپ، حافظه کوتاه مدت ضعیف می شود. با تحریک گیرنده های آمیگدال، بیشتر افراد احساس اضطراب کمتری می کنند.

هنگامی که آمیگدال به صورت الکتریکی تحریک می شود، ادراکات با حس شگفتی آمیخته می شوند. وقتی THC گیرنده های کانابینوئید را در آمیگدال فعال می کند، حس تازگی با ادراک فرد عجین خواهد شد. اما با استفاده بیش از حد و مکرر از حشیش، تعداد گیرنده های کانابینوئید به طور قابل توجهی کاهش می یابد. این کاهش تنظیم گیرنده ها فراتر از زمان سرخوشی ایجاد شده توسط حشیش طول می کشد.در این حالت، هیچ چیز توجه آدم را جلب نمی کند. در نتیجه، بی حوصلگی نشانه ای از مصرف مکرر حشیش است و باعث ایجاد تغییراتی در مغز می شود که یک ماه طول می کشد تا بهبود یابد. (برای مطالعه بیشتر درباره مغز کیک کنید)

 

نتیجه

 

سومصرف THC گیرنده های کانابینوئید ما را در آمیگدال کاهش می دهد و شگفتی غیرممکن می شود.  بنابراین، کسالت بر ما غالب است. آمیگدال فعال شده شرایطی را برای تجربه شگفتی ایجاد می کند. فعالیت سرکوب شده در آمیگدال منجر به بی حوصلگی می شود.

حالات مغزی متضاد زمینه ساز شگفتی و بی حوصلگی مصرف کنندگان حشیش است. این در حالی است که این دو حالت نمی توانند با هم وجود داشته باشند.

تحقیقات علوم اعصاب نتایج بسیار جالبی را تولید کرده است که بدون شک برای مصرف کنندگان حشیش قابل استفاده بوده و ممکن است این دو تجربه مهم (کسالت و شگفتی) را برای همه ما روشن کند.

 

 

منبع:

https://www.psychologytoday.com/us/blog/healing-from-addiction/202301/boredom-vs-awe-opposite-brain-states-incompatible-emotions