+98 - 21 - 88685945 - mob.: 09211961192 info@yekdel.com

پیامدهای ناملایمات دوران کودکی تا بزرگسالی ادامه دارد.

مطالعات متعدد نشان داده.اند که شخصیت بزرگسالان به طور قابل توجهی تحت تأثیر تجربیات دردناک.دوران کودکی قرار می گیرند (هیوز و همکاران، ۲۰۱۷)، مانند:

  •     آزار جسمی، جنسی یا عاطفی
  •     بی توجهی
  •     طلاق یا جدایی والدین
  •     حبس پدر و مادر
  •     قرار گرفتن در معرض خشونت خانگی
  •     سوء مصرف مواد یا بیماری روانی جدی والدین

صفات زیر با ناملایمات دوران کودکی مرتبط است (کارور و همکاران، ۲۰۱۴؛ روزنمن و راجرز، ۲۰۰۶).

 

۱٫روان رنجوری

 

دوران کودکی دشوار، فرد را در معرض خطر تجربه درجه بالایی از احساسات منفی قرار میدهد. آن‌ها ممکن است مستعد افسردگی، نگرانی، عصبانیت، هراس یا سایر اشکال اضطراب باشند. هنگامی که فرد ناراحت است، ممکن است به سختی بهبود یابد. این مشکلات عاطفی با توجه به این که فرد احتمالاً در کودکی احساسات دشوار زیادی را تجربه کرده است، بدون اینکه یاد بگیرد چگونه آن‌ها را مدیریت کند، قابل درک است.

 

۲٫عصبانیت، پرخاشگری

 

ناملایمات دوران کودکی در ارتباط با روان رنجورخویی بالا، فرد را مستعد عصبانیت، خصومت و پرخاشگری کلامی یا فیزیکی می کند. آن‌ها همچنین ممکن است تمایل به اعمال تکانشی داشته باشند. احتمال دارد که این رفتارها از مشاهدات دوران کودکی آموخته شده باشند؛ همچنین ممکن است به عنوان یک اقدام محافظتی در برابر فقدان یا بدرفتاری ایجاد شده باشند.

 

۳٫سازگاری کم

 

کسانی که در اوایل زندگی با آن‌ها بدرفتاری شده یا مورد بی‌توجهی قرار گرفته اند، ممکن است به سختی ‌بتوانند با دیگران کنار بیایند و وارد مشاجره های مکرر شوند. امکان دارد آن‌ها برای همکاری با دیگران مشکل داشته باشند و در عوض ترجیح می دهند “به تنهایی پیش بروند”. این تمایلات ممکن است با تجربه بسیاری از احساسات منفی از جمله تحریک پذیری و عصبانیت مرتبط باشد.

 

۴٫جهت گیری برای موفقیت بیرونی

 

تجربیات منفی اولیه زندگی می تواند منجر به نوعی غرور ناسالم شود، که شاید برای بهبود حس زیربنایی بی‌کفایتی یا آسیب پذیری باشد. از طرفی ممکن است فرد تمایل به شهرت و موفقیت مالی داشته.باشد، تا از درد و محرومیت گذشته بکاهد.

 

۵٫سرگرمی کم

 

علیرغم تمرکز آن‌ها بر موفقیت بیرونی، ممکن است فرد برای یافتن سرگرمی واقعی در زندگی دچار مشکل باشد. این افراد ممکن است فاقد حس روشنی از هدف باشند و یافتن فعالیت های سازنده.ای که به آن‌ها اهمیت بدهند و از آن‌ها لذت ببرند، برایشان سخت باشد. آن‌ها همچنین ممکن است برای انجام وظایف بصورتی سازنده و کامل تلاش کنند، اما احساس خوبی نسبت به خود و دستاوردهایشان نداشته.باشند. از نظر اجتماعی آن‌ها تمایل به مستقل بودن یا حتی گوشه گیری دارند.

 

 

با گذشته خود صلح کنید

 

تشخیص این ویژگی‌ها، که عموماً ویژگی‌های شخصیتی مطلوبی در نظر گرفته نمی‌شوند، ممکن است دردناک بوده و یا مانند خطری مضاعف به نظر برسد – زخمی شدن در کودکی و سپس حمل زخم ها در بزرگسالی. اما بهتر است کمی با خود مهربان باشید. شخصیتی که شما دارید قابل درک و حتی قابل پیش بینی است – دقیقاً همان چیزی که بر اساس تحقیقات موجود انتظار داریم. همانطور که روزمن و راجرز (۲۰۰۶) نتیجه گرفتند، “پیامدهای ناملایمات دوران کودکی، در طول عمر ادامه دار است.”

چیزهایی را در نظر بگیرید که علیرغم چالش‌های اولیه‌ بدست آورده اید، مانند موفقیت‌ها و دوستانی که پیدا کرده‌اید. همچنین به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید؛ دوران کودکی دردناک به طرز غم انگیزی رایج است، بنابراین افراد بیشماری در تاریخچه رنج شما سهیم هستند. ممکن است متوجه شوید که به سمت این افراد کشیده شده اید و حتی به طور ناخودآگاه پیشینه و درک مشابهی از جهان دارید.

ویژگی های شخصیتی شرح داده شده در اینجا احتمالاً به عنوان راه هایی برای محافظت از خود در برابر درد بیشتر ایجاد شده است. مهم است که بدانید ناملایمات تنها یک پوسته محافظ در اطراف قلب شما ایجاد کرده، اما قدرت شما برای عشق ورزی و شادی را از بین نبرده است.

 

دلیل امید

 

در حالی که شخصیت نسبتاً پایدار است، تحقیقات نشان می دهد که می تواند در طول زمان تغییر کند. تغییر شخصیت می تواند نسبتاً سریع اتفاق بیفتد – در عرض چهار هفته – با نوعی درمان (روان درمانی یا دارو درمانی). خصیصه ای که بیشتر به درمان پاسخ می دهد روان رنجوری یا تمایل به تجربه احساسات منفی است.

به یاد داشته باشید که یک کودکی دردناک ممکن است شخصیت شما را شکل داده باشد، اما در مورد اینکه چه کسی خواهید شد، حرف آخر را نمی‌زند.

منبع:

https://www.psychologytoday.com