+98 - 21 - 88685945 - mob.: 09211961192 info@yekdel.com

 

چگونه تله رها شدگی می تواند بر روابط عاشقانه شما تأثیر بگذارد؟

 

ترس از رها شدن می‌تواند از دوران کودکی در ما ایجاد شود. این ترس اغلب از محیط‌هایی با عدم تایید، غفلت‌ یا توهین‌ نشات.می‌گیرد که به اشتباه به کودک یاد می‌دهند بی مصرف است یا اهمیتی ندارند.

ترس از رها شدن می تواند روابط عاشقانه یک.فرد را ویران کند، چرا که این افراد ممکن است.برای جلوگیری از آشکار شدن ترس های اجتناب ناپذیر خود، به شکلی «وابسته» ، «سلطه گر» یا «سواستفاده‌گر» ظاهر شوند. از قضا، هر چه رابطه نزدیکتر و صمیمی تر باشد.ترس از رها شدن شدیدتر می شود، که در نهایت می تواند به  از بین رفتن ارتباط منجر شود ( برای مطالعه درباره روابط سمی کیک کنید).

 

در حالی که راه های زیادی وجود دارد که ترس از رها.شدن ممکن است در روابط عاشقانه افراد ظاهر شود، پنج مورد از رایج ترین آن‌ها عبارتند از:

 

 

۱-مشکل در نزدیک شدن به دیگران

 

بسیاری از کسانی که در سال های کودکی خود تجربه رها.شدن را دارند، دیوارهای عاطفی ایجاد کرده اند تا دیگران را دور کنند. آن‌ها آموخته اند که آسیب پذیری منجر به رها شدن بیشتر می شود. این افراد ممکن است دائماً به دنبال مقاصد سوء بگردند، در اعتماد کردن به.دیگران دچار مشکل باشند، یا ممکن است تجربه ای با یک «دوست» یا «پارتنر» خیانتکار داشته باشند.که از درد این افراد برای منافع شخصی خودخواهانه‌شان استفاده کرده اند. در نتیجه، جدا ماندن و فاصله گرفتن از دیگران به مکانیزمی برای محافظت از خود تبدیل شده است.

 

 

۲-زود وابسته شدن

 

وابستگی سریع در یک رابطه می تواند شامل به اشتراک گذاشتن مقدار زیادی از.جزئیات خصوصی در مورد فرد یا به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی با افراد اشتباه باشد، این کار به این امید انجام می‌شود که یک رابطه به سرعت شکل بگیرد. در این الگو، وابستگی سریع به یک فرد با ارتباط عمیق اشتباه گرفته می‌شود اما این دو مترادف نیستند.

هسته اصلی این الگوی رفتاری اغلب یک زخم عمیق است که طی آن کودک در سال‌های شکل‌گیری توسط مراقبان اصلی خود با عدم تایید روبه رو شده است و درنتیجه، دچار آسیب هایی ناشی از احساس دیده نشدن و شنیده نشدن می‌شود. آثار این مسئله اغلب احساس وحشت از رها شدن یا طرد شدن است که آن‌ها را با نیازی برآورده نشده برای “دلبستگی” سریع به دیگران رها کرده است.

 

 

۳-سابقه رها کردن روابط

 

هرچند ممکن است عجیب به نظر برسد، بسیاری از کسانی که رها شدن را تجربه کرده اند، اکنون ممکن است از روابط به عنوان وسیله ای برای رسیدن به همین هدف استفاده کنند. در این مواقع اغلب فرد به دنبال دلیلی برای ترک  رابطه می‌گردد.

این افراد ممکن است به نادیده گرفتن ، مشاجره یا تحقیر شریک زندگی خود روی بیاورند تا دعوا راه بیندازند و دلیلی برای رفتن ایجاد کنند. هدف ناخودآگاه چنین افرادی این است که اولین کسی باشند که رابطه را رها می‌کند. در واقع، ترس از رها شدن “محرک” می شود تا درد عاطفی که ممکن است تجربه کنند به حداقل برسانند.

 

 

۴-پارتنرهای غیرقابل دسترس

 

این مسئله، معمولاً به‌عنوان یک سوگیری تایید عمل می‌کند. انتخاب شریک هایی که از نظر عاطفی در دسترس نیستند ممکن است به عنوان یک “چالش” تلقی شود که در آن هدف ناخودآگاه جلب تایید پارتنر یا وارد شدن به عنوان قهرمان و نجات آن‌هاست.

تمرکز بر چالش جلب توجه پارتنری که از نظر عاطفی دور است، به عنوان روشی برای منحرف کردن حواس از زخم ها و ترس های عمیق خود فرد عمل می کند. برای بسیاری از کسانی که خود را در این الگو می بینند، اغلب به طور غریزی “ایمن تر” است تا کسی را دنبال کنند که نمی تواند ارتباط عاطفی و صمیمیت مورد نیاز آن‌ها را فراهم کند. این روش به طور منفی، الگوی “تعقیب” افرادی را که در دسترس نیستند، تقویت می کند.

 

 

۵-هویت شکننده

 

زمانی که ترس از رها شدن موضوع اصلی روابط یک فرد است، باعث می‌شود فرد برای احساس پذیرفته‌شدن، ارزشمندی و خواسته شدن از دیگران تقلید کند. این الگو معمولا از دوران کودکی شروع می‌شود و در نوجوانی تثبیت می‌گردد.

بسیاری از کسانی که هویت شکننده‌ای دارند، باورها، افکار، احساسات، عقاید و رفتار نزدیک‌ترین اطرافیان خود را می‌پذیرند تا بتوانند ترس از رها شدن را کم کنند. این رفتار منجر می‌شود که فرد در خارج از یک رابطه هویت خود را نشناسد و بسته به اینکه فرد مقابل چه چیزی را می‌پسندد (علاقه ها، ارزش ها، سرگرمی ها، و غیره)، شخص از یک رابطه به رابطه دیگر “تغییر” کند.

 

منبع:

 https://www.psychologytoday.com