+98 - 21 - 88685945 - mob.: 09211961192 info@yekdel.com

ADHD: چرخه تهدید و تسکین به تعویق انداختن کار

 

طرز فکری که به افراد ADHD امکان می دهد بدون فعال کردن مجدد سیستم تهدید، کارها را شروع کنید.

یکی از نقاط قوت تنوع عصبی، مهارت در توانایی تفکر واگرا است. دو اصطلاح تفکر همگرا (یعنی یک راه حل تعریف شده برای یک مشکل) و تفکر واگرا توسط روانشناس جوی پل گیلفورد در سال ۱۹۵۶ ابداع شد. تفکر واگرا و استثنایی کارآفرینان ADHD شامل فرآیند تولید ایده های خلاق برای کشف راه حل های ممکن و ایجاد سیستم های کارآمد، در کنار مهارت های مدیریتی است.

 

پیمایش در سیستم تنظیم هیجانی

 

مدل تکاملی پل گیلبرت پیشنهاد می‌کند که انسان‌ها برای مدیریت احساسات خود بین سه سیستم سوئیچ می‌کنند: سیستم‌های تهدید، محرک و آرامش‌بخش. پل گیلبرت همچنین بیان می کند که هر سیستم با مناطق مختلف مغز مرتبط است.

افراد مبتلا به ADHD اغلب گزارش می‌دهند که در موقعیت‌هایی با تغییرات سریع و موقعیت‌هایی که به تفکر خارج از چارچوب پاداش می‌دهند، می‌توانند پیشرفت کنند. ویژگی های مثبت ADHD عبارتند از: کنجکاوی، تفکر خارج از چارچوب، شهود و خلاقیت. با این حال، مراجعین مبتلا به ADHD اغلب گزارش می دهند که محرک های خاصی از تهدید وجود دارد که بر آن‌ها غلبه می‌کند و نیاز به تسکین دارد (یعنی سیستم تهدید به سیستم تسکین دهنده).

 

محرک های تهدید اغلب عبارتند از:
  •  تکمیل تکلیفی که نامشخص است و یا جالب نیست.
  •  پاسخ دادن به پیام های متنی پس از گذشت مدت زمان معینی (به عنوان مثال، پس از گذشت یک هفته).
  • انتظار برای تکمیل به موقع وظایف همگرا (به عنوان مثال، پاسخ به ایمیل ها، اولویت بندی و غیره).
  • سندرم ایمپاستر
  • انتخاب‌های سخت

روش‌هایی که افراد برای آرام سازی استفاده می‌کنند می‌کنند، می‌تواند در توانایی آن‌ها برای خروج از سیستم تسکین دهنده به سمت سیستم محرک تفاوت ایجاد کند. برای مثال، شروع یک کار پس از استراحت حسی یا حرکتی به جای کار با گوشی (به عنوان نوعی آرامش دهنده)، ممکن است آسان‌تر باشد.

عامل مهم دیگری که باید در نظر بگیرید، صحبت با خودتان است. اگر سعی کرده اید تکلیفی را انجام دهید که منجر به بی قراری شما شده، قابل درک است که ساعت ها را صرف آرامش دادن به خود بکنید، حتی اگر تازه شروع به انجام کار طاقت فرسا کرده باشید. تنبیه خود برای به اتمام نرساندن کار احتمالاً سیستم تهدید شما را دوباره فعال می کند و ممکن است منجر به چرخه دائمی احساس گیر افتادن بین سیستم های تهدید و آرامش شود.

 

ویژگی‌های محافظت‌کننده خودشفقتی

 

خود شفقتی می‌تواند به شما کمک کند تا در سیستم تنظیم هیجانی، بدون تحریک مجدد سیستم تهدید حرکت کنید. مجموعه‌ای از مطالعات، به بررسی ویژگی‌های محافظت‌کننده خودشفقتی و عزت‌نفس می‌پردازند تا شناخت‌هایی را کشف کنند که در محافظت افراد از اضطراب خودارزیابی، زمانی که خودارزیابی‌شان تهدیدکننده می‌شود، نقش دارند. یکی از برجسته ترین یافته های مطالعات مقایسه خودشفقتی و عزت نفس این است که خودشفقتی یک پیش بینی کننده منحصر به فرد قوی (منفی) برای پیامدهایی است که عموماً با عزت نفس همبستگی دارند.

 

القای ذهنیت خودشفقتی

 

اولین مؤلفه داشتن موضع دلسوزانه به خود مستلزم آن است که در هنگام تجربه شکست، نارسایی یا بدبختی نسبت به خود مهربان و فهمیده باشیم (نف، ۲۰۰۵). نف استدلال می.کند که خودشفقتی واقعی مستلزم آرزوی سلامتی و رفاه برای خود است که شامل تشویق.مهربانانه برای تغییر در صورت نیاز و اصلاح الگوهای.رفتاری مضر یا غیرمولد است (نف، کرک پاتریک و رود ۲۰۰۷).

مؤلفه انسانیت.در خودشفقتی، امکان شناخت تجربیات مرتبط با خود و دیگران را فراهم می کند که در آن درد و نقص به عنوان.بخش اجتناب ناپذیری از تجربه انسانی به رسمیت شناخته می شود نه رویدادی خاص.که فقط برای یک نفر اتفاق می افتد (نف، ۲۰۰۵). درک این موضوع که برخی از مشکلات افراد.با تنوع عصبی، از جامعه‌ای نشأت می‌گیرد که گاهی نسبت.به نیازهای این‌ گونه افراد حساس نیست، اهمیت دارد.

سومین مؤلفه خودشفقتی که به عنوان «ذهن‌آگاهی» تعریف.می‌شود، مستلزم اتخاذ رویکردی متعادل نسبت به احساسات منفی‌مان.است تا احساسات نه سرکوب شوند و نه اغراق‌آمیز باشند. ذهن آگاهی مستلزم تمایل به مشاهده افکار و احساسات منفی خود بدون قضاوت و با ذهنی باز و شفاف است.

به طور خلاصه، رفتار محبت آمیز با خود، تمرکز بر جنبه های به هم پیوسته تجربه، و دیدگاه منطقی نسبت به احساسات منفی، از نظر تئوری می‌تواند مشکلات ناشی از انتقاد بیش از حد از خود، انزوا و همانندسازی افراطی با تجربیات فردی را کاهش دهد (نف، کرک پاتریک و رود ۲۰۰۷؛ نف، هسیه و دجیتیرات ۲۰۰۵).

 

منبع:

https://www.psychologytoday.com/us/blog/functional-legacy-mindset