+98 - 21 - 88685945 - mob.: 09211961192 info@yekdel.com

سیاهه چند وجهی شخصیتی مینه سوتا mmpi3

امروزه متخصصین می دانند؛ ابزارهای دقیق سنجش سلامت روان (بهزیستی، شاخص های شایستگی فردی، آسیب شناسی و اختلالات روانی شخصیت)، در خدمت تکمیل کارآیی ابزارهای قدرتمند تشخیصی (از قبیل مصاحبه های بالینی و سازمانی)، امری انکار ناپذیر بوده و با وجود رویکردهای نوین علمی در علوم روان شناختی و روان سنجی (از قبیل؛ نظریه قطب ها_طیف مداری در تشخیص و درمان های روان شناختی و یا روان سنجی پویا) و فناوری اطلاعات، ضروری است که نگاهی عمیق به آن داشت.

MMPI-3 (سیاهه چندوجهی شخصیت مینه سوتا – ۳) نسخه ۳۳۵ گویه ایی، ابزار ارزیابی جامع و کارآمدی است که از متغیرهای مرتبط بالینی با گویه ها، مقیاس ها و هنجارهای به روز شده طراحی شده است (۵۳ مقیاس). عرصه این ابزار (سیاهه سنجش) برای غربالگری افراد ۱۸ سال و بیشتر با سطح سواد بالاتر از دوره دبستان، در نظر گرفته شده است. این سیاهه سنجش، تکمیلی جامع تر بر ابزار سنجش MMPI-2-RF است. برخی مقیاس های MMPI-2-RF، حذف، برخی مقیاس ها جابجا شده و چند مقیاس نیز در MMPI-3 به جمع مقیاس ها افزوده شده است.

سیاهه شخصیتی هوگان

Hogan Personality Inventory (HPI)

این ابزار ابعاد روشن شخصیت افراد را پیش‌بینی کرده و نحوه تعامل فرد با دیگران در شرایط طبیعی را توصیف می‌کند.

این ابزار می‌تواند اطلاعات ارزشمندی درباره نحوه کار کردن، نحوه رهبری کردن و میزان موفقیت افراد در مشاغل را فراهم کرده و برای مقاصد مختلفی همچون جذب و استخدام کارکنان، پایش شغلی، تطبیق شغل و شخصیت، انتصابات، جانشین پروری و در مجموع توسعه سرمایه انسانی در سازمان به کار گرفته شود.

سنجش شخصیت هوگان یکی از ابزارهای مطرح در حوزه شخصیت است که در حوزه روانشناسی صنعتی/ سازمانی کاربرد گسترده ای دارد این سنجش در بین سازمانهای نظامی از مقبولیت و کاربرد فراوان برخوردار است. این سنجش دارای گزینه های پاسخ بلی/خیر است که در اصل به منظور انتخاب کارکنان، سنجش فردی، و تصمیمات مربوط به مشاغل طراحی شده است.

ابزار سنجش سازگاری و تجزیه و

تحلیل خلق و خوی تیلور جانسون (T-JTA®)

ابزاری پرکاربرد برای سنجش و ارزیابی شخصیتی مشاوره فردی، قبل از ازدواج، زناشویی و خانواده است.
این ابزار، ۱۸ بُعد شخصیت (۹ ویژگی دوسره) را اندازه گیری می کند که در سازگاری فردی و روابط بین فردی از اهمیت بالایی برخوردار هستند.
این پرسشنامه توسط صدها هزار متخصص مشاوره در طیف گسترده ای از حالات، برای درک بهتر افراد از همدیگر در سراسر جهان استفاده شده است.
زوج شاخص های قابل اندازه گیری: آرام-عصبی، بانشاط-افسرده، فعال اجتماعی-ساکت، پاسخگو-بازداری کننده، اهل همدلی-بی تفاوت، عینی گرایی-ذهنی گرایی، سهل گیر-سلطه گر، صبور-متخاصم، خودمنضبط-تکانشی و سازگاری کل – عدم سازگاری.

سیاهه چند وجهی شخصیتی مینه سوتا mmpi2rf

فرم بازسازی­ شده سیاهه شخصیتی چند وجهی مینه ­سوتا-۲ (MMPI-2RF)،  پرسش نامه­ ای است که در حیطه­ های وسیع به کار می ­رود و با استفاده از بازنگری داده­ محور و سازه­ محور از MMPI-2 به دست آمده است. هدف اصلی این بازنگری، ارائه مقیاس­ های اصلی از مخزن سؤال ­های MMPI-2 بود تا علاوه بر این که از لحاظ بالینی دارای اهمیت باشند، از  لحاظ روان سنجی نیز به­ عنوان شاخص­ های مطلوب شناخته شوند. پرسش نامه MMPI-2-RF دارای ۳۳۸ سؤال بوده که ۵۰ مقیاس را تشکیل می­ دهد که ۸ مقیاس روایی و ۴۲ مقیاس اصلی را در بر می­ گیرد. در راستای شناخت جامع از MMPI-2RF، باید مراحل تکاملی و سیر تکوینی این ابزار را با تأکید بر نسخه ­های متوالی MMPI در نظر گرفت.

سیاهه چند وجهی شخصیتی

مینه سوتا mmpi3

سیاهه شخصیتی هوگان HPI

ابزار سنجش سازگاری و تجزیه و

تحلیل خلق و خوی

تیلور جانسون (T-JTA®)

سیاهه چند وجهی شخصیتی

مینه سوتا mmpi2rf